"Z pożyczek będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa społeczne, podmioty realizujące usługi reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, organizacje pozarządowe i podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego" - podaje Ministerstwo w komunikacie.
Pożyczki będą w dwóch formatach: na start i na rozwój. Na start może dostać 100 000 złotych, a na rozwój 500 000 złotych.
ZOBACZ TEŻ: Mundurowi dostaną podwyżki. Nawet po 2,5 tys. zł
"Idea ekonomii społecznej wpisuje się w misję Ministerstwa w sposób wielowymiarowy. Wpływa ona na zwiększanie zatrudnienia, integrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, budowanie kapitału ludzkiego. Wspiera politykę rodzinną w zakresie opieki nad dziećmi i odpowiada na problem starzejącego się społeczeństwa" - napisano w komunikacie.
MRPiPS wsparło program, ponieważ uważa, że funkcjonujący obecnie w Polsce system poręczeniowo-gwarancyjny, który mógłby stanowić ułatwienie w dostępie do finansowania podmiotów ekonomii społecznej nie uwzględnia specyfiki ich funkcjonowania.