mieszkanie

i

Autor: Pixabay

“Pierwsze Mieszkanie”

Rząd dopłaci 84 tys. złotych do kredytów Polaków. Program “Pierwsze Mieszkanie” zwiększy zdolność kredytową

2023-02-27 13:17

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma ruszyć w połowie roku. Prawdopodobnie banki podejdą liberalnie do sprawy zdolności kredytowej. Jak wskazują eksperci Expander Advisors w rozmowie z portalem bankier.pl dostępne kwoty będą o "kilkadziesiąt procent wyższe niż obecnie".

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” coraz bliżej

Projekt ustawy wprowadzającej w życie program „Pierwsze mieszkanie” został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jego częścią jest nowy schemat dopłat do kredytów hipotecznych promowany hasłem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Zakłada on dofinansowanie rat przez 10 lat spłaty. Wsparcie ma polegać na spłacie części odsetek naliczanych przez bank. Tym samym kredytobiorca będzie obciążony ratą o wysokości podobnej jak przy oprocentowaniu na poziomie 2 proc.

– Zapowiadany przez rząd kredyt 2 proc. może spowodować ułatwienie uzyskania kredytu mieszkaniowego m.in. poprzez obniżenie comiesięcznej raty, a także zwiększenie dostępności kredytów – tłumaczy w rozmowie z portalem bankier.pl Ekspert Finansowy Expander Advisors Damian Milcarz. - Wspomniana dostępność kredytów powinna się poprawić, ponieważ niższe zobowiązanie miesięczne na rzecz banku oznacza wyższą zdolność kredytową - mówi Milcarz i dodaje, że każdy bank kieruje się "odrębną metodologią obliczania zdolności kredytowej".

- Decyduje liczba osób w gospodarstwie domowym, liczba zobowiązań, liczba kredytobiorców przystępujących do kredytów, rodzaj dochodu, forma rozliczania dla działalności gospodarczej itp. Część banków stosuje również bufor zdolności w przypadku, gdy wybrany przez nas okres kredytowania zahacza o wiek emerytalny. Paradoksalnie w takiej sytuacji często stosowanym rozwiązaniem jest skrócenie okresu kredytowania – wskazuje ekspert i dodaje, że zakładając prawdopodobne zmiany zdolności kredytowej pary bez dzieci i z dochodem 6000 zł netto, to prezentowałaby się ona w sposób następujący:

  • we wrześniu 2021 r., przed cyklem podwyżek stóp procentowych – 550 833 zł,
  • w styczniu 2023 r. – 269 906 zł,
  • po obniżeniu bufora na zmianę stopy procentowej (już dopuszczonego przez KNF) – 321 109 zł,
  • po obniżeniu bufora i w przypadku „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.” – 461 237 zł.

Oznaczałoby to, że zdolność kredytowa wzrośnie o ok. 43 proc. Jak tłumaczy portal bankier.pl warto zauważyć, że nawet jeśli korzystne dla kredytobiorców podejście do oceny zdolności kredytowej stanie się standardem, to dostępne kwoty będą "niższe w czasach rekordowo niskich stóp procentowych". Odpowiadają za to zarówno parametry przyjmowane przez banki (np. wzrost kosztów utrzymania), ale także sama konstrukcja dopłat.

Sonda
Czy masz ubezpieczone mieszkanie?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Najnowsze