3. Warszawa

i

Autor: Wikimedia Commons Stolica Polski znalazła się na niechlubnym podium najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. W Warszawie kierowcy za kółkiem tracą rocznie 64 godziny, co przełożyło się na 51. miejsce na świecie w rankingu Global Traffic Scorecard. Co ciekawe, poziom zatorów w Warszawie w porównaniu do 2021 wzrósł o 3 proc.

Kredyty na 2 proc.

Rządowy program kredytów hipotecznych starczy na kupno mieszkania w dużym mieście?

2023-02-11 18:02

Rządowy program kredytów mieszkaniowych na niski procent ma pomóc młodym Polakom w zakupie własnych czterech kątów. Pozostaje jednak pytanie, czy rządowe wsparcie pomoże kupić mieszkanie w dużym mieście, w którym ceny są z reguły znacznie wyższe? Jak wynika HRE Investments, beneficjenci programu będą mogli kupić nawet mieszkanie w Warszawie.

Czy program "Bezpieczny kredyt" wystarczy, żeby kupić mieszkanie w dużym mieście?

Choć w Polsce wciąż wiele osób mieszka na wsiach, czy w mniejszych miejscowościach, to są zawody i branże, który właściwie istnieją tylko w dużych miastach. To wiąże się z tym, że niektórzy Polacy których stać byłoby na własne cztery kąty w mniejszej miejscowości, muszą wynajmować mieszkanie, ze względu na wysokie ceny nieruchomości w mieście, w którym pracują. Czy więc program "Bezpieczny kredyt" pomoże również tej grupie osób?

Preferencyjny kredyt będzie ograniczony kwotą 500 tys. zł dla singli, a małżonkowie lub osoby, które wychowują dziecko mają limit wysokości 600 tys. zł. Ponadto można przeznaczyć własne oszczędności na wkład własny i kupić mieszkanie droższe niż limit, ale włożona przez nas kwota kwota w kredyt nie powinna być wyższa niż 200 tys. zł. Czyli single będą mogli kupić z pomocą programu mieszkanie za maksymalnie 700 tys. zł, a małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci do 800 tys. zł (przy założeniu, że dopłacą 200 tys. zł).

Jak wskazuje HRE Investments w swoim raporcie, te kwoty pozwalają na zakup mieszkania nawet w Warszawie, w której 60 proc. mieszkań mieści się w tym budżecie. Ponadto w 13 miastach wojewódzkich ponad 90 proc. lokali mieszkalnych jest wystawione w cenie nieprzekraczającej 800 tys. zł, co daje naprawdę duże pole wyboru. 

Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments wyjaśniają, że nawet z budżetem 500 tys. zł można znaleźć 16 proc. mieszkań z oferty Warszawie oraz ok. połowę lokali z oferty w Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, czy nawet 80 proc. nieruchomości z oferty Gorzowa Wielkopolskiego, czy Bydgoszczy.

Jeśli nie masz wkładu własnego, musisz uważać na "pułapkę" w programie

- Warto podkreślić, że w odróżnieniu od dotychczasowych programów rządowych, tym razem, aby skorzystać z preferencyjnego kredytu nie będą obowiązywały limity ceny metra kwadratowego kupowanej nieruchomości. To znaczy, że dysponując konkretnym budżetem będziemy mieli pełną dowolność w tym czy pieniądze wydamy na skromniejszy lokal w centrum miasta czy przestronniejszą nieruchomość i lepszy standard na obrzeżach - czytamy w raporcie HRE Investments. 

Jak jednak zauważają eksperci, limit cen od metra kwadratowego będzie nas dotyczył tylko wtedy, gdy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będziemy chcieli połączyć z programem kredytów bez wkładu własnego, które są zależne od lokalizacji nieruchomości (stawki są na stronie BGK). 

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze