Kredyt bez wkładu własnego. Dla kogo jest ten program?
Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, program kierowany jest do osób, których zarobki pozwalają na spłatę kredytu na mieszkanie, ale brakuje im środków na wkład własny. W ten sposób ma zostać zlikwidowana bariera w postaci braku środków na wkład własny, potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego. Program dotyczy zarówno zakupu mieszkania, jak i budowy domu.
Trzy główne grupy osób, dla których jest przeznaczony program, to ci którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, ci którzy szukają na ryku wtórnym, społecznym, oraz te, które chcą wybudować własny dom. Jak podkreśla MRiT program jest przeznaczony zarówno dla singlów, par, małżeństw, jak i rodzin z dziećmi.
Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby skorzystać z programu, kredytobiorca, oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w jego skład wchodzi dwoje, lub więcej dzieci. W przypadku rodzin z dziećmi mogą posiadać jedno mieszkanie, ale nie większe niż 50 m2 w przypadku dwójki dzieci, 75 m2 przy trójce dzieci, i 90 m2 przy czwórce dzieci. Limitu metrażu nie ma w przypadku rodzin z pięcioma, lub większą ilością dzieci.
O udział w programie mogą ubiegać się także osoby będące w związku nieformalnym, które wychowują wspólnie dziecko/dzieci. W przypadku braku dzieci i związku nieformalnego, o udział w programie można ubiegać się jako jednoosobowe gospodarstwo domowe. Ponadto ustawa nie określa limitu wiekowego beneficjenta. Z programu mogą skorzystać także obcokrajowcy, jeśli np. prowadzą gospodarstwo domowe poza terytorium RP z osobą posiadającą obywatelstwo Polskie.
Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jak działa?
Program obejmie gwarancje wkładu własnego nie mniejszą niż 10 proc. i nie większą niż 20 proc. wydatków, na które zaciągnięty jest kredyt. Ponadto kredyt może być udzielony minimalnie na 15 lat i tylko w Polskiej walucie. Kwota udzielonej gwarancji nie może być wyższa niż 100 tys. Wniosek o udzielenie kredytu bez wkładu własnego będzie można złożyć tylko do banków, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
W programie znalazł się również system spłat rodzinnych. W przypadku, gdy kredytobiorcy poszerzy się rodzina o drugie dziecko, państwo spłaci 20 tys. zł kredytu. W przypadku trzeciego, lub kolejnego, spłata to 60 tys. zł.