Rząd nie wycofuje się z przymusowych etatów od 2026. Projekt MRPiPS jest procedowany [NOWE FAKTY]

Kontrowersyjny projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został zablokowany przez inne resorty. Stały Komitet Rady Ministrów pracuje dzisiaj nad przepisami pozwalających inspektorom pracy na przymusową zamianę umów cywilnoprawnych w etaty.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na tle pracownika fabryki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz plany zmian w prawie pracy to tematy, o których przeczytasz na Super Biznes.

i

Autor: Super Express, Shutterstock Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na tle pracownika fabryki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz plany zmian w prawie pracy to tematy, o których przeczytasz na Super Biznes.
  • Projekt MRPiPS w czwartek 4 grudnia rozpatrywany jest przez Stały Komitet Rady Ministrów z powodu sprzeciwu innych ministerstw i Rządowego Centrum Legislacji
  • Specjalny zespół międzyresortowy intensywnie pracuje nad przepracowaniem kontrowersyjnych przepisów dotyczących umów cywilnoprawnych
  • Planowane wejście w życie przepisów 1 stycznia 2026 roku jest jednak aktualne
  • Projekt spotkał się z ostrą krytyką biznesu i polityków koalicji, którzy ostrzegali przed kosztami sięgającymi setek tysięcy złotych dla firm
Super Biznes SE Google News

Przymusowe etaty zablokowane przez rząd

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod kierownictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk przygotowało projekt, który miał dać inspektorom pracy prawo do wydawania decyzji administracyjnych. Te decyzje pozwalałyby zamieniać umowy B2B, zlecenia i o dzieło w umowy o pracę. Projekt zakładał działanie wsteczne – najpierw przez pięć lat, potem skrócone do jednego roku.

Inne ministerstwa stanowczo się temu sprzeciwiły. W gronie przeciwników znalazły się resorty rozwoju, infrastruktury, energii, finansów i obrony. Również prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji skrytykowali pomysł jako niezgodny z Konstytucją RP.

Skutki wsteczne budziły największe kontrowersje

Pierwotna wersja projektu MRPiPS zakładała, że firmy musiałyby wstecznie opłacić podatki i składki ZUS za cały okres współpracy ze zleceniobiorcą. Federacja Przedsiębiorców Polskich ostrzegała, że koszty mogłyby sięgnąć dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. To groziło bankructwem wielu małych i średnich przedsiębiorstw.

– Nie może zyskać akceptacji projekt, w którym jednoosobowo jakiś urzędnik decyduje o istnieniu lub nieistnieniu firm – podkreślał Maciej Berek, minister koordynujący legislacyjne prace rządu.

Umowy cywilnoprawne pod lupą zespołu ekspertów

Powołany błyskawicznie zespół międzyresortowy już rozpoczął pracę nad nową wersją przepisów. Pierwsze kilkugodzinne spotkanie odbyło się 28 listopada. Prace są kontynuowane na dzisiejszym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów. 

– Mamy nadzieję, że finalny projekt wreszcie będzie do przyjęcia dla przedsiębiorców i będzie bezpieczny dla rynku pracy – mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Sprzeciw w koalicji rządzącej

Projekt MRPiPS wywołał ferment w koalicji rządzącej. Ryszard Petru, szef sejmowej komisji ds. deregulacji i kandydat na przewodniczącego Polski 2050, wielokrotnie publicznie występował przeciwko tym rozwiązaniom. Negatywne stanowisko zajął także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i lider PSL.

Kamień milowy KPO wymaga rozwiązania

Przekształcanie umów cywilnoprawnych w umowy o pracę jest kamieniem milowym Krajowego Planu Odbudowy. Zastąpiło wcześniejszy plan ozusowania umów zlecenia. Rząd musi więc wprowadzić jakieś przepisy w tym zakresie, ale konkretne rozwiązania pozostają kwestią otwartą.

Według danych ZUS w Polsce jest 1,8 mln osób na kontraktach B2B oraz 1,5 mln osób pracujących na umowach zlecenia i o dzieło. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Karpacz 2025
QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL
Pytanie 1 z 16
Ten popularny w Polsce kobiecy zawód już nie istnieje. Chodzi o:
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki