Wiatraki w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Rząd odblokował budowę wiatraków! Będziemy mieli prąd w wiatru?

Rząd odblokował budowę wiatraków! Będziemy mieli prąd w wiatru?

2022-06-13 15:48

Wiatraki, a właściwie turbiny wiatrowe będą być mogły być budowane bliżej zabudowań. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt zmian w tzw. ustawie odległościowej, która łagodzi zapisy reguły 10h, która ogranicza możliwości budowy turbin wiatrowych. Dzięki temu rozwiązaniu, w Polsce będzie można stawiać więcej wiatraków produkujących energię.

Będzie można budować w Polsce więcej wiatraków

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka, kolejny etap prac to Komisja Prawnicza, po której powinien trafić pod obrady całego rządu. „Zależy nam tym, aby projekt przeszedł jak najszybciej ścieżkę rządową i został przekazany do prac w parlamencie” - dodał pracownik resortu.

Wprowadzona przez ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenia budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające łopaty.

e–Polska OZE

Reguła 10H hamowała budowę wiatraków w Polsce

Według branży wiatrowej reguła ta spowodowała zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a jedyne budowane po 2016 r. projekty wiatrowe były rozpoczęte jeszcze przed wprowadzeniem ustawy.

Projekt przewiduje utrzymanie zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i zachowuje ogólną regułę 10H, jednak w szczególnych przypadkach to gminy miałyby decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych w ramach lokalnej procedury planistycznej. Minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań określono na 500 m.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?

Ministerstwo klimatu informowało, że uelastycznienie tzw. zasady 10H jest kluczowe dla dalszego rozwoju technologii wiatrowej na lądzie oraz możliwości wykorzystania taniej energii dla przemysłu. Natomiast nowe przepisy mają też zapewnić właściwy poziom kontroli nad tym procesem przez władze gminne i społeczność lokalną, a także odpowiedni poziom bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni wiatrowych przy pełnej informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców gmin, w których lokalizowane będą instalacje wiatrowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze