Energetyka

i

Autor: Shutterstock Energetyka

Nowa rzeczywistość w polskiej energetyce – czy czeka nas transformacja?

2021-05-30 5:00

Awaria elektrowni w Bełchatowie w jednym momencie pozbawiła Polskę ok. 17 proc. zapotrzebowania na energię tego dnia i obniżyła częstotliwość pracy sieci w całej Europie. Następnie, w tej samej elektrowni, wybuchł pożar na taśmociągu podającym węgiel przez co było konieczne czasowe wyłączenie bloku. Strażacy gasili pożar przez 9,5 godziny. Kilka dni później Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał tymczasowe zamknięcie kopalni węgla brunatnego i elektrowni w Turowie. Odpowiada ona za ok. 5 proc. mocy w krajowym systemie energetycznym w zależności od liczby uruchomionych bloków i dostarcza energię do 2,3 mln gospodarstw domowych. Zdaniem czeskiego rządu działalność kopani może mieć negatywny wpływ na poziom wód podziemnych.

Czy Polskę czekają przerwy w dostawie prądu, a nawet blackout? O wyzwaniach w polskiej energetyce i o tym, jak radzić sobie z bieżącymi problemami rozmawiamy z Marcinem Pieczorą, prezesem firmy Sunday Polska.

 Łukasz Trybulski, „Super Express”, Superbiz.pl: Ostatnie wydarzenia w energetyce konwencjonalnej są niepokojące. Wyraźnie pokazują słabości systemu i wyzwania, którym trzeba będzie sprostać.Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska – firmy zajmującej się kompleksową instalacją paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła: Częstotliwość tych wydarzeń pokazuje jak wiele mamy jeszcze do zrobienia. Nasza energetyka jest w fazie transformacji, ale przed nami jeszcze wiele wyzwań. Zgodnie z regulacjami przyjętymi przez Unię Europejską, Polska musi znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla, którego głównym źródłem są elektrownie węglowe. Jednocześnie, odpowiadają one za 70% produkowanego prądu. Rozwiązaniem, które pozwoliłoby uniknąć tak poważnych problemów w przyszłości, jest przejście na rozproszony model pozyskiwania energii z większym udziałem OZE. Dla przykładu, produkcja energii z fotowoltaiki jest niezależna od infrastruktury wytwórczej ze źródeł konwencjonalnych. Pozwala na pozyskanie własnego prądu ze słońca, a następnie przekazanie wyprodukowanych nadwyżek do sieci elektroenergetycznej, z których wszyscy mogą skorzystać.

ZOBACZ: TSUE: Polska ma natychmiast wstrzymać wydobycie węgla! Dlaczego zakazali wydobycia?

Protest pracowników kopalni Turów.

Czy fotowoltaika może być jednym z rozwiązań obecnych problemów? Jakie jest jej miejsce w procesie transformacji energetycznej w Polsce?Zgodnie z danymi ARE S.A. odnawialne źródła energii odpowiadały za ¼ łącznej osiągalnej mocy wszystkich elektrowni w Polsce w 2019 roku. Fotowoltaika z mocą blisko 4 GW zajęła drugie miejsce w zasobach OZE tuż po energetyce wiatrowej. Polacy coraz częściej chcą inwestować w zieloną energię, bo przynosi to oszczędności. Jak pokazało badanie ASM – Centrum Badań i Rynku, przeprowadzone w lutym 2020 roku, już dwóch na trzech właścicieli domów planuje montaż paneli słonecznych w ciągu najbliższych trzech lat. Fotowoltaika jest jednym z rozwiązań dotychczasowych problemów. W końcu zaczynamy dostrzegać jej potencjał. Jest także znacznie bardziej dostępna niż jeszcze 10 lat temu.

Dla kogo tak naprawdę jest fotowoltaika i ile realnie pozwala zaoszczędzić?Dzisiejsza technologia umożliwia montaż paneli słonecznych praktycznie na każdym budynku lub gruncie. Może być to dach domu, kamienicy, budynku gospodarczego, a nawet kościoła. Każdy, kto zainwestuje w mikroinstalcję, czyli taką o mocy do 50 kW, zostaje tzw. prosumentem. Dzięki temu może oddawać do sieci nadwyżki prądu i odbierać je w momencie większego zapotrzebowania. Prosumentami mogą zostać osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa czy wspólnoty mieszkaniowe. Dzięki temu fotowoltaika jest dostępna dla każdego. We wspomnianym wcześniej badaniu wzięto pod uwagę również osoby posiadające takie instalacje. Z wypowiedzi badanych wynika, że koszty energii elektrycznej spadają rocznie średnio o 65%.

Sonda
Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?

Mało kto zna się na fotowoltaice. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzję o inwestycji?Przede wszystkim warto postawić na firmę zapewniającą kompleksową usługę, konieczne gwarancje i wsparcie przy finansowaniu inwestycji. W Sunday Polska współpracę z klientem zaczynamy od bezpłatnego audytu technologicznego. Na podstawie zebranych informacji, wspólnie z klientem wybieramy najlepsze dla niego rozwiązanie i dobieramy optymalną moc instalacji. Potem wykonujemy projekt techniczny i profesjonalny montaż. Zapewniamy dostęp do monitoringu instalacji i obsługę posprzedażową. Gwarantujemy także pomoc w składaniu wniosków o dofinansowanie i przyłączenie do sieci oraz światową jakość oferowanego sprzętu. Wszystko to pozwala na praktycznie bezobsługową i bezawaryjną pracę instalacji przez wiele lat.

Panele słoneczne to spory wydatek. Jak można obniżyć koszt takiej inwestycji?Koszt można obniżyć poprzez skorzystanie z unijnego lub rządowego dofinansowania. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się program „Mój prąd”, którego trzecia edycja jest zapowiadana na lipiec tego roku, a dotacje mają objąć inwestycje od lutego 2021. Warunki do inwestycji są bardzo dobre i nie warto zwlekać z decyzją. Cena 1 kWh w stosunku do minionego roku wzrosła o ponad 13%, a to dopiero początek podwyżek. Wydatek na fotowoltaikę szybko zwraca się w mniejszych rachunkach za prąd.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze