Projekt budowy mieszkań na tani wynajem już gotowy?
- Projekt jest gotowy, Koalicja 15 października dogadana, prawdopodobnie we wrześniu odpalimy rządowy program budowy mieszkań na tani wynajem (...) Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało we wtorek 16 lipca założenia programu "Kredyt mieszkaniowy #naStart". Resort zakłada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przyjętych będzie 25 tys. wniosków - ujawnia "Gazeta Wyborcza", powołując się na własne źródła. Wygląda na potencjalną rewolucję rynku nieruchomości.
Czy Polskę stać na masową budowę mieszkań na tani wynajem ? Opinia eksperta daje do myślenia
- W nauce mówi się o kategorii kosztów zaniechania. Odkładane w czasie problemy nawarstwiają się, koszty stają się coraz wyższe. W polskiej debacie publicznej mówi się, że nie jesteśmy gotowi na rozwiązania wiedeńskie, gdzie od 100 lat z powodzeniem buduje się mieszkania komunalne. Jeśli zaczniemy je budować za 20 lat, to będziemy w tyle za stolicą Austrii nie o 100, tylko o 120 lat. Kiedyś trzeba zacząć. Samorządy mają sporo gruntów, a potrzeby mieszkaniowe są olbrzymie - podkreśla cytowany przez "Gazetę Wyborczą" dr Łukasz Drozda, ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego.
Należy podkreślić, że wskazane wcześniej informacje o planach budowy tanich mieszkań na wynajem są co najwyżej półoficjalne. Jest za wcześnie na spekulacje o konkretnych rozwiązaniach. Jednak wiele wskazuje, że rząd przychyla się do koncepcji masowej budowy mieszkań organizowanej przez państwo.
Kluczowym mankamentem rynku nieruchomości jest niedobór mieszkań. To wpływa na wyższe ceny oraz mniejszą dostępność. Instytucje publiczne mają tu jedną istotną przewagę nad deweloperem - znaczne obszary gruntu.