Rząd PiS ściągnął do Polski ćwierć miliona imigrantów! I zachęca kolejnych

2018-09-13 14:01
Imigranci w Polsce łatwiej dostaną pracę
Autor: Shutterstock

Rząd Prawa i Sprawiedliwości od trzech latach głosi antyimigracyjną retorykę. Nierzadko politycy PiS krytykowali też poprzedników za chęć przyjęcia 7 tys. uchodźców w ramach unijnego programu relokacji. W praktyce okazuje się, że rząd Beaty Szydło i obecny Mateusza Morawieckiego coraz szerzej uchyla drzwi do Polski dla cudzoziemców. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Imigranci w Polsce
Politycy PiS na każdym kroku podkreślają swój negatywny stosunek do imigrantów i uchodźców. Z drugiej strony rekordowo niskie bezrobocie i rosnący problem zatrudnienia wymusza na pracodawcach szukania pracowników za granicą. Polacy nie palą się do powrotu z Zachodu, a liczba pracujących Ukraińców w Polsce zbliża się do 2 mln osób (według danych NBP, w 2016 r. legalnie pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców).

Mimo antyimigracyjnej retoryki PiS, wojewodowie podlegający rządowi, od lat wydają coraz więcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. A ich liczba rośnie lawinowo.

Jak informuje GUS, w 2017 r. wydano ich 235,6 tys. Było to niemal dwukrotnie więcej niż w 2016 r. i prawie 4-krotnie więcej niż w 2015 r. W tych latach liczba wydanych pozwoleń wzrosła we wszystkich województwach. Wydawane są one najczęściej dla obywateli Ukrainy. Najwięcej zezwoleń na pracę cudzoziemców wydawanych jest w województwie mazowieckim.

Dodatkowo rząd PiS chce zachęcić nowych obcokrajowców do pracy w Polsce. Na nową politykę migracyjną planuje przeznaczyć aż 2,9 mld zł - informuje "Rzeczpospolita". To plany resortu rozwoju na lata 2018-2025.

W ten sposób mają być finansowane programy stypendialne dla studentów z zagranicy, pakiet zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić z emigracji. Z pieniędzy mogliby też skorzystać cudzoziemcy skłonni przyjechać osiedlić się i pracować w Polsce.

Cytowany w "Rz" Paweł Chorąży, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju, nie wyklucza, że poszerzona zostanie też lista sześciu państw naszego regionu objętych uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia. Być może pojawią się na niej Wietnam i Filipiny.

Z kolei jak przypomina "Forbes Polska", od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe przepisy zatrudniania cudzoziemców. Główną zmianą jest wprowadzenie zezwolenia na pracę sezonową, które jest wydawane przez starostę na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy i dotyczy zatrudnienia w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Ukraińcy mogą otrzymać tzw. wpis wielosezonowy, czyli pozwolenie na pracę na kolejne trzy lata.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze