KRD alarmuje. Długi alimenciarzy sięgają już ponad 13 mld zł

i

Autor: Getty Images KRD alarmuje. Długi alimenciarzy sięgają już ponad 13 mld zł

Rząd weźmie się za alimenciarzy. Będą zmiany w prawie spadkowym

2021-06-18 14:55

Rząd planuje przyspieszyć proces spadkowy i jednocześnie wziąć się za alimenciarzy. Zmiana zakłada wykluczenie stryjecznych wnuków oraz osób, które uchylały się od płacenia alimentów. Obecne przepisy prawa spadkowego dopuszczają dziedziczenie przez bardzo dalekich krewnych. Okoliczności, w których może dojść do takiego zdarzenia wymienione zostały w ustawie.

Zmiany w prawie spadkowym mają usprawnić proces prawny związany z tego typu sprawami. Najważniejszą zmianą ma być zawężenie kręgu spadkobierców na mocy ustawy. Obecne regulacje dopuszczają do dziedziczenia nawet dalekich krewnych — stryjeczne i cioteczne wnuki. Dzieje się tak, gdy np. jeden z dziadków spadkodawcy nie dożywa otwarcia spadku.

Zmiany w prawie mają przede wszystkim przyspieszyć sprawy spadkowe. Do tego w tego postępowaniach biorą udział dalecy krewni, którzy mogli nawet nie znać zmarłej osoby, ale prawnie mogą partycypować w podziale majątku.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Kolejną zmianą ma być dodanie nowej przesłanki niegodności dziedziczenia. Będzie nią uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy. Chodzi o sytuacje, w których np. jeden z rodziców uchylał się od obowiązku alimentacyjnego, a po śmierci swojego dziecka staje się jednym ze spadkobierców majątku. Zmiany mają też lepiej chronić małoletnich przed dziedziczeniem zadłużenia spadkodawców.

Sonda
Czy alimenciarzom powinno się zabierać majątki?

Eksperci w rozmowie z portalem prawo.pl zauważają, że na ten moment zapis nie jest do końca zrozumiały. Wskazują, że jeszcze nie jest wiadome w jaki sposób rząd podejdzie do osób, które alimentów nie płaciły z przyczyn niezależnych.

Zmiany w 500 Plus. Nie złożysz wniosku, stracisz pieniądze

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze