Zmiany w 500 Plus. Nie złożysz wniosku, stracisz pieniądze

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zmiany w 500 Plus. Nie złożysz wniosku, stracisz pieniądze

Zmiany w 500 Plus. Nie złożysz wniosku, stracisz pieniądze

2021-06-18 11:52

Właśnie rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy dla 500 Plus, dlatego każdy rodzic, bądź opiekun prawny dziecka, który chce nadal pobierać to świadczenie powinien złożyć odpowiedni wniosek. Jeżeli nie dokona tego do końca obecnego miesiące będzie się to wiązało z utratą prawa do wyrównania świadczenia. Poniżej powiemy Wam jak złożyć odpowiedni wniosek.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o 500 Plus?

W tym roku świadczenie Rodzina 500 Plus obchodziło pięciolecie istnienia. Jest to najpopularniejsze świadczenie w kraju i w tym momencie uprawnionych do jego pobierania jest ponad 6,5 miliona dzieci w całej Polsce. Warto jednak pamiętać, że w tym roku doszło do poważnych zmian w sposobie wypłat pieniędzy. Od początku czerwca 2021 roku rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dla świadczenia 500 Plus i będzie on trwał aż do maja 2022 roku. Wiąże się to z koniecznością złożenia specjalnego wniosku. Żeby nie stracić wszystkich przywilejów należy dokonać tego do końca obecnego miesiąca. Jak donosi Radio Zet nie każdy jeszcze to uczynił, między innymi we Wrocławiu nie zrobiło tego jeszcze ponad 100 tysięcy uprawnionych. 

Jeżeli się spóźnisz z wnioskiem, nie dostaniesz wyrównania

Każda osoba, która chciała zachować ciągłość wypłat 500 Plus powinna była złożyć wniosek do końca kwietnia. Jeżeli zrobiła to w późniejszym terminie to będzie musiała czekać na wyrównanie, ci którzy złożyli wniosek w maju do końca lipca 2021 roku, a ci którzy uczynili to w czerwcu do końca sierpnia bieżącego roku. Zupełnie inna będzie sytuacja osób, które nie złożą wniosku do końca czerwca. Ci którzy zrobią to w lipcu nie dostaną wyrównania za czerwiec, a pieniądze za lipiec wpłyną na ich konta do końca września. Analogiczna sytuacja będzie czekała spóźnialskich, którzy zdecydują się na złożenie wniosku w sierpniu.  

Jak można złożyć wniosek o 500 Plus?

Wniosek o przyznanie świadczenia Rodzina 500 Plus można złożyć poprze portal Emp@tia lub PUE ZUS. Żeby zalogować się do systemu potrzeba profilu zaufanego, bądź elektronicznego konta w banku. Wniosek można również złożyć w wersji papierowej w urzędzie gminy, bądź wysłać listem poleconym pocztą. 

Ten rok może okazać się przełomowy dla sposobu składania wniosków o 500 Plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nosi się z zamiarem likwidacji możliwości składania wniosków drogą tradycyjną. Od przyszłego roku najprawdopodobniej pozostanie jedynie ścieżka elektroniczna. 

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze