Już jest sejmowa komisja ds. reprywatyzacji

i

Autor: Tomasz Radzik

Rząd zamroził fundusz płac w budżetówce

2017-10-25 16:10

Zamrożenie funduszu płac w budżetówce, finansowanie staży lekarskich z Funduszu Pracy, umorzenie części pożyczek udzielonych przez państwo Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych – to główne zmiany, które wprowadza przyjęty przez rząd we wtorek projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2018 r.

Jak tłumaczy w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, propozycje przewidziane w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2018 r. odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.

Sprawdź także: Rząd nowelizuje budżet, żeby wypłacić deputaty węglowe

Jedną z najważniejszych propozycji rozwiązań dot. świadczeń w sektorze finansów publicznych jest: utrzymanie na poziomie ustalonym na 2017 r. podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, emerytów i rencistów – byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także  pracowników uczelni publicznych.

Ponadto projekt przewiduje „zamrożenie" maksymalnych wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami oraz podmiotami prawnymi oraz „zamrożenie" na poziomie 2017 r.  lub na poziomie planu finansowego na 2018 r. ujętego w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r., funduszu wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych.

Zmiany w Funduszu Pracy
Projekt zakłada również zmiany w dotyczące Funduszu Pracy. W myśl nowelizacji ze środków funduszu finansowane będą staże podyplomowe lekarzy, lekarzy dentystów oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Dodatkowo przedłużone zostaną na 2018 r. rozwiązania dotyczące bardziej efektywnego systemu wspierania wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy (zachowane zostanie powiązanie między przekazywanymi środkami a uzyskiwaną efektywnością działań urzędów pracy związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych).

Najważniejsze zmiany
Jak informuje CIR, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowane będą zasiłki i świadczenia przedemerytalne,  zasiłki pogrzebowe, a także koszty obsługi tych świadczeń. Z kolei udział środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych zwiększony zostanie na zadania związane ze zdrowiem publicznym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Czytaj też: 6 procent PKB pójdzie na ochronę zdrowia. Ale dopiero za 7 lat

Ze środków Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym finansowana będzie zaś część wydatków przeznaczonych na realizację ustawy z 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020". A ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej finansowane będą zadania związane z przygotowaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy.

Planowanie niektórych wydatków
Projekt ustawy okołobudżetowej umożliwia ponadto finansowanie w ramach wydatków obronnych przedsięwzięć związanych z modernizacją wyposażenia służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji w ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu. - Umożliwiono finansowanie w ramach wydatków obronnych działań podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia związanych z zapobieganiem negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego oraz modernizacją samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie - czytamy w komunikacie CIR.

Zobacz również: Co to jest ustawa budżetowa [WYJAŚNIAMY od A do Z]

Jak dodano, analogicznie, jak w latach ubiegłych, stosowana będzie regulacja umożliwiająca elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli w budżecie ministra edukacji narodowej oraz budżetach wojewodów.

Według projektu polska składka członkowska w Konwencji Europejskiej Agencji Kosmicznej finansowana będzie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakłada on również, że w 2018 r. nie będzie stosowany przepis, który stanowi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Ponadto, przewidziano umorzenie pożyczek udzielonych z budżetu państwa Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, których termin spłaty przypada na 31 marca 2019 r.

 

Źródło: CIR

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze