Bezpłatne szczepionki na grypę dla seniorów.

i

Autor: UM Radom

Rząd zapłaci za POWIKŁANIA po szczepieniach na Covid-19. Ile wyniosą odszkodowania?

2020-12-16 12:13

Szczepionka na koronawirusa ma pomóc w walce z globalną epidemią. Już w styczniu rozpocznie się szczepienie Polaków, a proces ten ma być podzielony na cztery etapy. Większość rodaków niechętnie podchodzi do szczepionki, ponieważ obawia się skutków ubocznych. Rząd więc uspokaja, tworząc specfundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku powikłań po szczepieniach na Covid-19. Ile wyniesie rekompensata?

Wybawieniem z koszmaru światowej pandemii mają być szczepienia. Szczepionka na koronawirusa pojawi się w Polsce lada chwila. Po 15 stycznia będzie można umawiać się na konkretne terminy przyjęcia zastrzyku. Większość rodaków jest jednak negatywnie do niej nastawiona. Pojawiają się obawy, że szczepionki mogą być niewystarczająco przebadane, a przez to obarczone ryzykiem. Zgodnie z założeniami strategii szczepień, która została przedstawiona przez rząd, Polacy będą podlegać dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom. Nie oznacza to jednak, że jeśli po zastrzyku wystąpią powikłania, to obywatele zostawią pozostawieni bez pomocy - informuje dziennik "Rzeczpospolita". 

Twardy lockdown w Polsce. Powrót surowych ograniczeń. Koniec świątecznego luzowania. Zobacz, co nas czeka

Rząd poinformował, że zakontraktował 60 mln dawek szczepionki. - Około 3 mld zł zostało zabudżetowanych na ten cel, nie będziemy oszczędzać w walce z pandemią - podkreślał niedawno premier Mateusz Morawiecki. Pieniądze znajdą się również dla osób, u których po szczepionce na Covid-19 wystąpią skutki uboczne. Rząd ma w planach stworzenie specjalnego funduszu kompensacyjnego, który w razie występowania powikłań po szczepieniach, wypłaci odszkodowania. W jakiej wysokości? Tego jeszcze nie wiemy. Projekt ustawy ma być zaprezentowany dopiero za kilka dni. 

"Z zapewnień rządu wynika jednak, że weźmie on na siebie ewentualne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u zaszczepionych. W ciągu kilku dni resort zdrowia przedstawi projekt ustawy powołującej fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne (NOP)" - czytamy w "Rz".

Dziennik pyta, jak mogą wyglądać nowe przepisy? "Z funduszu mogłyby być pokrywane roszczenia np. do określonej wysokości, podobnie jak od komisji do spraw błędów medycznych, żeby przyspieszyć postępowanie. A sprawy roszczeń większych czy spornych trafiałyby do sądu" - ocenia cytowany przez gazetę adwokat Zbigniew Krüger.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że szczepionki na koronawirusa mogą mieć skutki uboczne. Te powinny być natomiast szczegółowo zbadane przez poszczególne państwa.

Jak zaplanowane są etapy szczepień na COVID-19 w Polsce?

  • W etapie "zero" szczepieni będą pracownicy medyczni - nie tylko lekarze, ale cały personel ochrony pracujący w służbie zdrowia. Szczepienia te będą odbywać się w 500 szpitalach węzłowych;
  • Etap pierwszy - szczepieni będą seniorzy, tzn. osoby powyżej 60. roku życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych oraz służby mundurowe i nauczyciele;
  • Etap drugi - szczepione będą osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia;
  • Etap trzeci - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzenia, rozpocznie się powszechne szczepienie osób dorosłych.

Zaskakujące wideo i kontrowersyjne teledyski na YouTube. Najpopularniejsze materiały w 2020

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze