Sanatorium dla seniora 2024. 21-dniowy turnus za darmo dla emerytów KRUS

i

Autor: Shutterstock

Sanatorium dla seniora 2024

Trzy tygodnie sanatorium za darmo! Dla kogo bezpłatny turnus?

2024-02-12 8:38

Od 1 stycznia 2024 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Sprawdź, może darmowy wyjazd do sanatorium przysługuje właśnie tobie?

Spis treści

  1. Szczególnie trudne warunki pracy w rolnictwie
  2. Kto może skorzystać z sanatorium KRUS
  3. Kryteria kwalifikacji do sanatorium
  4. Pobyt za darmo, dojazd za swoje
  5. Co oferują sanatoria KRUS
  6. Trzy zabiegi dziennie
  7. Mogą być wprowadzone limity skierowań

Szczególnie trudne warunki pracy w rolnictwie

Praca w rolnictwie zaliczana jest do wykonywanych w szczególnie trudnych warunkach, wystawiająca pracownika rolnego na kontakt z substancjami i czynnikami, które negatywnie wpływają na jego organizm. Rehabilitacja w sanatorium może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i kondycji emerytowanych rolników. Dobrze więc, że od 2023 roku emeryci-rolnicy mogą być kierowani do sanatoriów na turnusy rehabilitacyjne. Wcześniej z dobrodziejstw sanatoriów mogli korzystać jedynie ci spośród rolników, którzy byli jeszcze aktywni zawodowo, a którym taki wyjazd mógł poprawić kondycję na tyle, aby mogli pracować dalej. 

Według danych KRUS, w 2022 roku z bezpłatnego leczenia w sanatoriach KRUS skorzystało około 14 tys. rolników. Wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że liczba osób uprawnionych do korzystania z tego świadczenia może wzrosnąć nawet o dziesięć razy.

Szacuje się, że w Polsce jest około 840 tys. emerytowanych rolników. Nowe przepisy to także istotne wsparcie dla polskiego rolnictwa. Zdrowie i sprawność emerytowanych rolników to gwarancja, że będą mogli nadal pomagać w gospodarstwach i przekazywać swoje doświadczenie młodszym pokoleniom.

Uwaga! Turnus rehabilitacyjny dla emerytów trwa 21 dni, czyli tyle, ile trwa turnus dla osób aktywnych zawodowo, bez możliwości przedłużenia pobytu.

Kto może skorzystać z sanatorium KRUS

Z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Pomiędzy kolejnymi turnusami rehabilitacyjnymi musi upłynąć co najmniej 6 miesięcy.

O świadczenie mogą się ubiegać osoby, które spełniają następujące warunki:

  • są ubezpieczone w KRUS,
  • mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy (trwającej ponad 180 dni),
  • mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej.

Kryteria kwalifikacji do sanatorium

Spośród rolników objętych ubezpieczeniem mogą skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS jedynie te osoby, które spełniają określone wymogi. Nowe przepisy stanowią, że seniorzy to osoby, u których często jest stosowana przewlekła farmakoterapia oraz występuje wielochorobowość (najczęściej schorzenia kardiologiczno-pulmonologiczne, schorzenia układu ruchu oraz demencyjne). Zostało to wzięte pod uwagę przy ustalaniu kryteriów decydujących o możliwości skierowania rolnika-seniora emeryta na turnus rehabilitacyjny:

1. Kryteria medyczne (wskazania i przeciwwskazania),2. Kryteria proceduralne:    - wystawienie wniosku przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę,    - złożenie tego wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS,    - weryfikacja medyczna wniosku przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego.3. Kryteria formalno-prawne:    - pobieranie świadczenia emerytalnego KRUS.

Podstawą skierowania na rehabilitację leczniczą z KRUS może być albo prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy, albo orzeczenie komisji lekarskiej Kasy, oba wydane w postępowaniu orzeczniczym dla ustalenia prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników i zawierające wskazania do rehabilitacji leczniczej. Może nią być także wniosek sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie – pozytywnie zaopiniowany przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego Kasy.

Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą zawsze mają emeryci, którzy ulegli wypadkowi przy pracy rolniczej i z tego powodu potrzebują rehabilitacji.

Uwaga! Nie ma górnej granicy wieku, do jakiej emeryci-rolnicy mogą korzystać z sanatoriów

Jednak trzeba pamiętać, że przy kwalifikacji na rehabilitację leczniczą rolników-seniorów niezbędnym wymogiem jest samodzielność psychofizyczna: sprawność ruchowa, prawidłowe funkcje poznawcze oraz niezaburzony stan emocjonalny.

Pobyt za darmo, dojazd za swoje

Wprawdzie osobie ubezpieczonej w KRUS, skierowanej na rehabilitację leczniczą przysługuje zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do zakładu rehabilitacji leczniczej, ale niestety nie przysługuje on osobie uprawnionej do emerytury rolniczej. Tak więc „darmowość” sanatorium nie dotyczy dojazdu, za który każdy rolnik-emeryt musi zapłacić z własnej kieszeni.

Co oferują sanatoria KRUS

Rehabilitacja rolników odbywa się w Iwoniczu-Zdroju, w Kołobrzegu, w Horyńcu-Zdroju, w Jedlcu, w Szklarskiej Porębie oraz Świnoujściu.

Więcej o profilu leczniczym sanatoriów i dostępnych zabiegach na stronie

https://www.gov.pl/web/krus/zaklady-rehabilitacji-leczniczej2

Trzy zabiegi dziennie

Rolnik senior na emeryturze ma w sanatorium zagwarantowane średnio 3 zabiegi dziennie, chociaż jak zawsze program usprawniający i rodzaj zabiegów ustala lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

Mogą być wprowadzone limity skierowań

Limit wydatków funduszu prewencji i rehabilitacji na rok 2024 to 2 436 000 zł. Jeśli zostanie on przekroczony lub wystąpi zagrożenie przekroczeniem limitu, liczba osób kierowanych na rehabilitację leczniczą będzie ograniczana. Dlatego o sanatorium warto się starać póki czas, kiedy fundusz ma jeszcze pieniądze na wyjazdy emerytów-rolników do uzdrowisk.

Informacja telefoniczna z zakresu prewencji i rehabilitacji KRUS

(22) 810 30 06

QUIZ PRL. Tym się leczył PRL
Pytanie 1 z 16
Popularna maść o intensywnym mentolowym zapachu wcierana w skronie, by zredukować ból głowy to:
QUIZ PRL.  Tym się leczył PRL
Pieniądze to nie wszystko: Leszek Balcerowicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze