Sanatorium dla seniora.

i

Autor: shutterstock Sanatorium dla seniora. Czy można wyjechać do sanatorium z mężem lub żoną?

Sanatorium dla seniora

Czy można wyjechać do sanatorium z mężem lub żoną?

Pobyt w sanatorium to dla seniorów nie tylko szansa na poprawę zdrowia, ale również okazja do spędzenia czasu z bliską osobą. Choć wyjazd do uzdrowiska jest przede wszystkim formą leczenia, istnieją możliwości zorganizowania wspólnego pobytu dla małżeństw lub przyjaciół. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, by wyjechać razem, jak przygotować skuteczny wniosek do NFZ oraz jakie korzyści zdrowotne i emocjonalne płyną z takiego rozwiązania.

Aby zorganizować wspólny wyjazd, trzeba wysłać pisemną prośbę do swojego wojewódzkiego oddziału NFZ o połączenie dwóch wniosków sanatoryjnych: swojego i drugiej osoby (np. żony, męża, koleżanki, kolegi). Jeśli skierowania obu osób chcących wyjechać razem wpłynęły do NFZ w tym samym dniu i przyszli kuracjusze mają ten sam profil leczenia, szansa na wspólny wyjazd jest największa. Jeśli jednak profile leczenia są różne, wymagające leczenia w placówkach specjalizujących się w innych schorzeniach, wspólny wyjazd może okazać się niemożliwy, ponieważ w pierwszej kolejności zawsze decydują względy medyczne, a względy społeczne mają mniejsze znaczenie.

Kto może ubiegać się o wspólny wyjazd do sanatorium

Wspólny wyjazd do sanatorium jest możliwy, gdy obie osoby spełniają określone kryteria. Jak podaje NFZ, wymagane jest, aby obie osoby miały odpowiednie wskazania medyczne i skierowania od lekarza. Zgody udziela się najczęściej na wspólne wyjazdy osób mających te same dolegliwości, które mają być leczone w tym samym czasie. Osoby te powinny być objęte systemem ochrony zdrowia, w tym ubezpieczeniem w NFZ.

Podanie o wspólny wyjazd do sanatorium – jak skutecznie napisać 

Takie podanie powinno mieć charakter oficjalny i musi zawierać informacje, które będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wspólnym pobycie. Można skorzystać z formularza wniosku dostępnego na stronach NFZ lub w placówkach zdrowia.

Wzór pisma:

1. Miejscowość, data, imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy i numer PESEL składającego podanie (te informacje należy wpisywać jedna pod drugą).

2. Adresat: wojewódzki oddział NFZ właściwy dla miejsca zamieszkania z podaniem miasta, w którym ma siedzibę.

3. Tytuł pisma: Podanie o wspólny wyjazd do sanatorium.

4. Zwrot grzecznościowy: „Szanowni Państwo”.

5. Treść pisma: Proszę o umożliwienie wspólnego wyjazdu do sanatorium dla mnie oraz (imię i nazwisko osoby towarzyszącej). Leczenie wspólne byłoby dla nas bardzo wskazane ze względu na wsparcie emocjonalne w trakcie dochodzenia do zdrowia. Z góry dziękuję za zrozumienie i rozważenie mojej prośby oraz oczekuję na odpowiedź.

6. Załączam wymagane dokumenty:

  • Skierowania lekarskie potwierdzające wskazania obu osób do pobytu w sanatorium,
  • Wypełnione formularze wyjazdowe,
  • Kopie dowodów osobistych uczestników wyjazdu,
  • Dodatkowe zaświadczenia (np. w przypadku osób niepełnosprawnych).

7. Zwrot grzecznościowy: „Z poważaniem”,

8. Czytelny podpis.

Uwaga! Do podania, poza wymienionymi dokumentami, należy dołączyć wszelkie niezbędne informacje oraz ewentualne inne dokumenty uzasadniające prośbę o wspólny wyjazd.

Korzyści ze wspólnego wyjazdu

Pobyt w sanatorium łączy terapię zdrowotną z rekreacją typowo urlopową. Niektórzy ludzie potrzebują w takich sytuacjach do szczęścia i zadowolenia obecności osoby bliskiej i przeżywania przyjemności oferowanych w uzdrowiskach wspólnie z nią. Dowiedziono naukowo, że mając tego rodzaju wsparcie, szybciej dochodzi się do zdrowia.

Rehabilitacja po chorobach połączona z relaksem w naturalnym otoczeniu przyczynia się zwykle do zauważalnej poprawy zdrowia. Uzdrowiska oferują terapie relaksujące i przyjemne, choćby balneoterapię opierającą się na leczniczych właściwościach miejscowych wód mineralnych.

Lekarze i psychologowie są zdania, że wspólny wyjazd do sanatorium przynosi korzyści zarówno zdrowotne, jak i emocjonalne. Spędzanie czasu w uzdrowisku we dwoje lub w większej grupie, mając u boku osobę bliską, wzmacnia więzi, ale i korzystnie wpływa na regenerację organizmu, co poprawia zdrowie, finalnie ograniczając koszty ewentualnego przyszłego leczenia, o ile w ogóle będzie potrzebne.

Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów ustalono, że zwykle bardziej zadowolone z pobytu są osoby podróżujące do uzdrowiska razem.

Uwaga! Pomoc przy przygotowaniu wniosku o wspólny wyjazd do sanatorium uzyskasz, konsultując się z lekarzami, a także w lokalnym biurze NFZ.

Stanley o miłości w "Sanatorium miłości". Czy ma kontakt z Ulą?
QUIZ PRL: Jak dobrze znasz życie emerytów w PRL?
Pytanie 1 z 20
Co w PRL oznaczało przejście na emeryturę dla wielu ludzi?
QUIZ PRL: Jak dobrze znasz życie emerytów w PRL?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze