Minimalizacja ryzyka
Firmy zdają sobie sprawę z konieczności zapewnienia cyberbezpieczeństwa, jednak nie zawsze idą za tym wydatki i osobne wydzielone budżety na ten cel. Największymi zagrożeniami dla przedsiębiorstw są złośliwe oprogramowanie i phishing, tymczasem na inwestycje w cyberbezpieczeństwo często brakuje im środków. Firmy w dalszym ciągu są podatne na cyberataki.
- Prowadzenie proaktywnej i nowoczesnej polityki bezpieczeństwa jest więc niezbędne, aby sprawnie wykrywać i zapobiegać takim zagrożeniom. Stąd też poza właściwą bieżącą profilaktyką istotnym elementem jest również zaoferowanie przedsiębiorstwu gwarancji zabezpieczenia danych i interesów odpowiednim ubezpieczeniem zapewniającym w razie ataku zwrot poniesionych kosztów. Tym samym taka polisa powinna być uzupełnieniem szeroko rozumianej ochrony – podkreśla Tomasz Sęba, dyrektor ubezpieczeń i produktów komplementarnych w Santander Leasing.
Przeczytaj także: Główne zagrożenia cyberbezpieczeństwa po wybuchu COVID-19
Co w ramach polisy
Nowy produkt ubezpieczeniowy Santander Leasing obejmuje szkody powstałe wskutek ataku komputerowego i składa się z trzech sekcji:* ubezpieczenie danych elektronicznych - obejmuje takie koszty jak przywrócenie danych elektronicznych, odtworzenie danych elektronicznych oraz przywrócenie dostępu do danych elektronicznych. * ubezpieczenie kosztów dodatkowych, które obejmują poniesione przez ubezpieczonego wskutek szkody objętej ochroną w ramach ubezpieczenia danych elektronicznych - porady prawne, notyfikacja osób poszkodowanych, informatyki śledczej czy kar administracyjnych* ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które pokrywa wyłącznie wszelkie straty oraz należne zadośćuczynienia poniesione przez osoby trzecie, jeśli bezpośrednio w wyniku ataku komputerowego doszło do ujawnienia ich danych osobowych uzyskanych zgodnie z prawem i przechowywanych przez ubezpieczonego jako administratora danych.