Sasin wypowiedział się o wysokich cenach za prąd. Wskazał winnych

2021-12-20 7:55
Jacek Sasin
Autor: se.pl Jacek Sasin

W poniedziałkowym wywiadzie opublikowanym dla dziennika "PolskaTimes.pl" minister aktywów państwowych Jacek Sasin wypowiadał się na temat polskiej energetyki, oraz kosztów jakie ponoszą konsumenci. Stwierdził, że obecnie dwie trzecie cen prądu wynikają z obciążeń unijnych. Jego zdaniem błędem "unijnych technokratów" jest obciążanie obywateli kosztami zielonej transformacji.

Jacek Sasin o transformacji energetycznej w Unii Europejskiej i Polsce

Sasin w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Polska Times.pl" podkreślił m.in., że w wyniku zaostrzenia polityki klimatycznej UE jako państwo stoimy "przed wyzwaniem związanym z kosztowną przebudową elektroenergetyki". "Jej tempo musi być dostosowane do wytrzymałości polskiej gospodarki i dla portfeli Polaków" - ocenił.

ZOBACZ Orlen inwestuje w reaktory jądrowe! Obajtek ogłosił ważną decyzję

Jego zdaniem "warto, by Polacy mieli świadomość, co rzutuje na ich rachunki za prąd". "Na przykład dobrym pomysłem będzie, jeśli spółki energetyczne na rachunkach będą umieszczać strukturę kosztów - tak by każdy widział, za co płaci. Aż 59 proc. ceny energii stanowi koszt uprawnień do emisji CO2, kolejne 8 proc. - koszty obowiązków OZE i efektywności energetycznej, wynikające z polityki klimatycznej UE. Zatem aż dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne. Marża i akcyza to zaledwie 2 proc." - powiedział wicepremier.

Express Biedrzyckiej - Jacek Sasin

Jacek Sasin wytyka błędy Unii Europejskiej

W ocenie szefa MAP "ze strony Brukseli potrzebne jest podejście pragmatyczne, a nie ideologiczne". "To, że koszty zielonej transformacji obciążają obywateli, to ogromny błąd unijnych technokratów, którzy nie rozumieją, że transformacja bez akceptacji ze strony społecznej nigdy nie zostanie przeprowadzona. My jako rząd to rozumiemy. Niestety brukselskie elity zamykają na to oczy" - podkreślił Sasin.(PAP)

Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze