Senior płaci kartą

2011-04-04 15:37

Nie obawiaj się, że nie wiesz, jak korzystać z karty płatniczej. To prosty i bardzo wygodny sposób, żeby mieć stały dostęp do swoich finansów.

Karta płatnicza to usługa powiązana z rachunkiem bankowym. Dopiero po jego założeniu bank wyda ci odpowiednią kartę. Możesz z niej korzystać, wypłacając gotówkę z bankomatów albo płacąc za zakupy czy usługi w sklepach i aptekach, wyposażonych w terminale. W obecnych czasach to już standard. Coraz więcej osób wybiera w codziennym życiu "plastik" zamiast pieniędzy.

Rodzaje kart

Najpowszechniej jest stosowany podział ze względu na sposób rozliczeń z bankiem:

- debetowe - wbrew nazwie nie służy do robienia debetu na rachunku. Możesz za jej pośrednictwem wydać lub wypłacić tylko tyle pieniędzy, ile masz na swoim rachunku bankowym;

- kredytowe - masz do dyspozycji limit kredytowy, a więc możesz wydać więcej pieniędzy niż znajduje się na twoim koncie, od wykorzystanego kredytu naliczane są odsetki, co miesiąc musisz spłacić minimalną ratę wykorzystanego kredytu, nie musisz spłacać całości, a jeśli spłacisz całość w ciągu jednego miesiąca możesz uniknąć płacenia odsetek;

- obciążeniowe - masz do dyspozycji miesięczny limit wydatków, ale co miesiąc musisz spłacić wszystkie zobowiązania dokonane kartą, spłata następuje automatycznie z rachunku bankowego;

- przedpłacone - żeby ją mieć, nie trzeba otwierać konta osobistego w banku, można z niej korzystać dopiero po doładowaniu karty pieniędzmi.

Karty dzielą się także ze względu na technologię ich wykonania. Tradycyjne posiadają pasek magnetyczny, a płatność potwierdza się podpisem. Powoli jednak odchodzą one do lamusa. Nowocześniejsze i bezpieczniejsze wyposażone są w chip (mikroprocesor). Bardzo trudno jest skopiować z nich dane, a transakcje potwierdzane są tylko i wyłącznie PIN-em.

Karta zamiast gotówki

Niewielka plastikowa karta bez problemu mieści się w portfelu. I wbrew pozorom jest dużo bezpieczniejsza niż gotówka. W wypadku jej utraty, twoje pieniądze są chronione PIN-em, który znasz tylko ty. Zagubienie karty należy jak najszybciej zgłosić do banku, który przejmie odpowiedzialność za ewentualne operacje, dokonane po jej zastrzeżeniu. Zaletą kart płatniczych jest również łatwy i stały dostęp do pieniędzy na rachunku - wypłacasz gotówkę bez kolejki albo płacisz od razu w sklepie. To również dobre rozwiązanie dla osób, które są na bakier z rachunkami. Przy kasie nie obliczasz reszty i nie musisz mieć drobnych. Po prostu podajesz kartę, sprawdzasz kwotę i wprowadzasz PIN. Często też korzystanie z karty wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Banki coraz częściej oferują rabaty na zakupy w wybranych sklepach, jeśli zapłacisz za nie kartą.

Proste transakcje

Korzystanie z karty to dla ciebie czarna magia? Nie przejmuj się, na początku wiele osób ma z tym problem. Wystarczy jednak kilka wypłat z bankomatu oraz opłat za zakupy, a będziesz się dziwić, jak sobie radziłeś bez karty.

W bankomacie wystarczy wsadzić kartę do czytnika, kolejne czynności wyświetlają się na monitorze. W sklepach, wyposażonych w terminal, podajesz ją kasjerce, następnie na jej prośbę musisz wpisać PIN albo złożyć podpis (to zależy od rodzaju karty). Potem już tylko czekasz na potwierdzenie i wydrukowanie paragonu. Posiadacze kart kredytowych mogą też cieszyć się ze stałego dostępu do gotówki, nawet jeśli ich rachunek świeci pustkami. Kredyt masz pod ręką, bez wniosków i czekania na decyzję banku. Wypłacasz go z bankomatu w gotówce lub płacąc kartą w sklepie.

Bezpiecznie przy bankomacie

Pamiętaj, że karta jest tak samo cenna jak gotówka. Trzymaj ją w bezpiecznym i stałym miejscu, tak jak trzymasz pieniądze. Nie pozwól, żeby dostała się w niepowołane ręce. To przecież klucz do wszystkich twoich pieniędzy, które znajdują się na koncie. PIN to tajemnica. Najlepiej jest go zapamiętać. Jeśli jednak jest zbyt trudny, to po prostu zmień go na taki, którego nie zapomnisz. Absolutnie nikomu go nie podawaj. Te dane służą tylko do dokonania transakcji i są potrzebne tylko tobie. Sprawdzaj wyciągi z rachunku, a jeśli zauważysz, że zostałeś obciążony niesłusznie, to jak najszybciej złóż reklamację. Bank ma obowiązek pomóc ci odzyskać utracone pieniądze. Uwaga! Zapisz numer telefonu do zastrzegania karty, tak żebyś zawsze miał go pod ręką. Wprowadzając PIN, zarówno w bankomacie, jak i w terminalu w sklepie, zawsze zakrywaj dłonią klawiaturę. Uniemożliwi to osobom trzecim podejrzenie cyfr, które chronią dostępu do twojego konta. Zawsze miej kartę na oku. Nie pozwól kasjerowi oddalić się z nią np. na zaplecze. Staraj się korzystać z bankomatów w oddziałach banku i centrach handlowych. Kręci się tu sporo ludzi, a kamery cały czas monitorują, co się wokół dzieje. Dzięki temu unikniesz napadu i nie skorzystasz z podejrzanego bankomatu.

 

Dziękujemy Uniwersytetom Trzeciego Wieku: Oddziałowi w Krasnymstawie Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Ciechanowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku za udział w projekcie "Konferencje Trzeciego Wieku". W jego ramach odbyły się wykłady "Finanse w praktyce, czyli bankowość od kuchni", których Partnerem był Bank Pocztowy.

 

Anna Znamirowska-Stączek, dyrektor Biura Kart Bankowych: Karta bankowa ułatwia życie

Polacy mają już ponad 31 mln kart. Najważniejsza zaleta to bezpieczeństwo. Czujemy się bezpieczniej, jeśli w portfelu zamiast gotówki mamy kartę, która chroni nas przed kradzieżą lub zgubieniem pieniędzy. Gotówkę trzymamy w banku na koncie i wypłacamy wtedy, kiedy jest nam potrzebna. Karta pozwala nam w bezpieczny sposób przewieźć większą kwotę pieniędzy: te pieniądze są na karcie i wypłacamy je dopiero wtedy, gdy przyjedziemy np. do uzdrowiska - w ten sposób unikamy ryzyka kradzieży w autobusie czy pociągu. Z kartą nie musimy się też obawiać, że wydadzą nam za mało reszty. Warto zatem zapytać w swoim banku o kartę i dowiedzieć się, jak się nią posługiwać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze