Seniorze, komputer nie gryzie!

2010-10-27 8:00

Komputer gwarantuje lepiej i szybciej załatwioną sprawę w urzędzie. Pozwala na czytanie najświeższych informacji ze świata oraz na darmowy kontakt ze znajomymi. Jego zalety trudno przecenić. Warto się przełamać i wykorzystać nowoczesną technologię.

Nie trzeba być znawcą elektroniki

- Wiem, że niektórych ludzi w moim wieku komputer i Internet przerażają. Uważają, że to dla nich zbyt trudne, za bardzo nowoczesne, ale nie taki diabeł straszny... - tłumaczy Jadwiga Grzybek (60 l.), emerytka z Augustowa (woj. podlaskie). - Na komputerze piszę pisma do urzędów czy banku, w Internecie czytam wiadomości, korzystam też z poczty elektronicznej, a nawet odnowiłam stare znajomości ze szkoły. Najważniejsze jest jednak to, że przez komunikatory internetowe mogę kontaktować się z córką i wnukiem, którzy na stałe mieszkają za granicą. I nie tylko ich słyszę, jak w telefonie, ale i widzę, a wszystko to zupełnie za darmo! Wystarczy opanować kilka prostych zasad, a do tego wcale nie trzeba być znawcą elektroniki - zachęca 60-latka.

Jak stworzyć pismo

Sprawy załatwiane w urzędzie mają to do siebie, że do ich pozytywnego rozpatrzenia konieczne jest złożenie przynajmniej jednego pisma. Ładnie wydrukowane pismo trudno jest potraktować lekceważąco.

Gdy włączysz komputer, zobaczysz pulpit, a na nim znaczki (ikony) oznaczające konkretne programy oraz strzałkę (kursor). Tę strzałkę, za pomocą myszki, nasuwasz na ikonę wybranego przez siebie programu i szybko dwa razy naciskasz w lewy klawisz myszki.

Żeby napisać pismo, jak na maszynie do pisania, potrzebujesz programu zwanego edytorem tekstu. Można do tego wykorzystać dość prosty program, który masz zamontowany fabrycznie w swoim komputerze, o nazwie WordPad. Jak go znaleźć?

Klikasz raz myszką w ikonę z czterokolorową flagą, czyli Start (lewy dolny róg pulpitu). Gdy otworzy się okno, znajdujesz w nim napis "Programy" lub "Wszystkie programy" i jedziesz kursorem do strzałki obok. Spokojnie, powoli, by okno ci się nie zamknęło. Otwiera ci się kolejne okno, w którym szukasz napisu "Akcesoria". Powolutku najeżdżasz kursorem myszki na strzałkę obok niego. I tak otwiera ci się trzecie okno. W nim szukasz napisu "WordPad". Klikasz w niego myszką i już pokazuje ci się czysta kartka papieru. Skomplikowane? Tylko za pierwszym razem!

Jak maszyna do pisania

Teraz naszą kartkę trzeba odpowiednio przygotować, jak na maszynie do pisania. Tyle że w przypadku komputera używasz przycisków na klawiaturze i myszki.

By zrobić przerwę między słowami lub je przesunąć, wykorzystujesz długi klawisz u dołu klawiatury, czyli spację. Jeśli chcesz przejść do kolejnej linijki, naciśnij Enter. Gdy się pomylisz, możesz skasować tekst za pomocą klawisza Backspace (ustawiasz kursor w odpowiednim miejscu i likwidujesz tekst od tyłu) lub Delete (ustawiasz kursor w odpowiednim miejscu i likwidujesz tekst od przodu). Możesz też myszką, jak grubym flamastrem, zaznaczyć fragment tekstu (naciskasz na lewy przycisk i przesuwasz myszkę) i nacisnąć Enter.

Jednym ruchem myszki

By zamknąć dokument, naciśnij x w prawym górnym rogu kartki. Aby zachować dokument w komputerze, po naciśnięciu x kliknij w napis "zachowaj". Możesz wtedy nazwać swój dokument, by w ten sposób łatwiej go potem znaleźć, np. "pismo do spółdzielni".

Jak wydrukować pismo? Na górze twojej kartki widnieją rozmaite znaczki. Bliżej lewej strony zobaczysz taki, który przypomina drukarkę. Wystarczy w niego kliknąć i już twój dokument pojawia się na drukarce (wcześniej pamiętaj, by ją włączyć!).

Jeśli potrzebujesz bardziej skomplikowanego edytora tekstów, a masz dostęp do Internetu, możesz go sobie wziąć za darmo.

Jak to zrobić? Najlepiej zainstalować popularny Microsoft Word 2007 lub 2010. Programy są dość proste w obsłudze, a przez pierwsze 60 dni od momentu instalacji można korzystać z nich całkowicie za darmo. Program Microsoft Word w bezpłatnej, ograniczonej czasowo wersji, można pobrać ze strony se.pl pod adresem www.se.pl/temat/word-2010/.

Po ściągnięciu programu na pulpit trzeba dwukrotnie kliknąć myszką ikonkę programu i wykonywać kolejne polecenia - albo po prostu naciskać przycisk Dalej.

Przy pierwszym uruchomieniu program pokaże nam okno z pustą kartką.

Jak wejść do Internetu

Aby rozpocząć przeglądanie sieci, kliknij przycisk z czterokolorową flagą w lewym dolnym rogu ekranu i wskaż ikonkę z niebieskim "e" podpisaną jako "Internet".

Kiedy okno przeglądarki pojawi się na ekranie, w górnym oknie musisz wpisać adres strony. Osoby, które chcą czytać świeże doniesienia z kraju podane w przystępnej formie, powinny raczej wpisać adresy: www.se.pl (portal "Super Expressu"), www.onet.pl, www.wp.pl i nacisnąć na klawiaturze klawisz z napisem "Enter". W ten sam sposób możesz znaleźć wiele potrzebnych informacji, np. rozkład jazdy pociągów znajdziesz pod adresem: rozklad-pkp.pl

PKS ma swoje strony regionalne, na których znajdziesz rozkłady jazdy autobusów, np. www.pks.lodz.pl lub www.pks.bialystok.pl. Znajomych, jeszcze ze szkoły, możesz szukać na przykład na stronie: www.nk.pl

Do znalezienia informacji najlepiej wykorzystać wyszukiwarkę Google, która jest dostępna pod adresem www.google.pl W okienko na środku strony musisz wpisać hasło, którego szukasz. np. "katastrofa w Smoleńsku", jeśli szukasz najnowszych informacji na ten temat, i kliknąć w obrazek z napisem "szukaj".

W Internecie znajdziesz niemal wszystko: encyklopedie, informacje o chorobach i ich leczeniu, adresy i telefony rozmaitych instytucji. Są także tzw. fora dyskusyjne, na których ludzie wymieniają się opiniami i mnóstwo przepisów na prawie każde danie.

Zasada podstawowa - nie należy się bać Internetu. Jeśli się zrobi błąd w adresie strony, to nic się nie zepsuje. Trzeba będzie tylko wpisać adres raz jeszcze.

Jeśli korzystanie z komputera sprawia ci problemy, poproś o pomoc wnuka albo dziecko sąsiadów. To najlepsi eksperci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze