Coraz więcej Polaków rezygnuje z emerytury. Wybierają rządowy program

i

Autor: archiwum serwisu

Emeryci w Polsce

Seniorze, odbierz swoje pieniądze! Ulga podatkowa czeka, ale czas ucieka.

2025-04-28 12:16

Seniorzy, którzy zakończyli karierę zawodową, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze! Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że odprawa emerytalna i ekwiwalent urlopowy mogą podlegać uldze dla seniora, co oznacza zwrot podatku. Sprawdź, czy Ci przysługuje i jak odzyskać pieniądze! Termin złożenia zeznania zbliża się wielkimi krokami, ale zawsze możesz złożyć korektę.

Ulga dla pracujących seniorów – komu przysługuje?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku pracy otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia (kobiety) i 65. roku życia (mężczyźni), do kwoty 85.528  zł rocznie. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu tych przychodów oraz nieotrzymywanie emerytury lub renty rodzinnej. Tymczasem jak wskazał Dyrektor KIS, prawo do ulgi przysługuje podatnikowi objętemu ubezpieczeniami społecznymi, niezależnie od tytułu. Oznacza to, że jeśli senior otrzymał odprawę emerytalną (od której nie pobiera się składek na ubezpieczenia społeczne) oraz wynagrodzenie za pracę, może skorzystać z ulgi dla seniorów w odniesieniu do całego przychodu. Kluczowy jest tutaj moment otrzymania przychodu. Aby skorzystać z ulgi, senior nie może otrzymywać emerytury w momencie wypłaty wynagrodzenia, odprawy i ekwiwalentu. Jeśli otrzymał te świadczenia po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale przed pierwszą wypłatą emerytury, może skorzystać z ulgi i odzyskać podatek.

Korekta zeznania – szansa na odzyskanie pieniędzy

Nawet jeśli senior złożył już zeznanie podatkowe i nie uwzględnił ulgi, ma możliwość złożenia korekty i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku. Warto to zrobić, aby odzyskać należne pieniądze.

Przypominamy, że roczne zeznanie podatkowe należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2025 roku (włącznie). Osoby, które nie mają żadnych odliczeń mogą zdać się na formularze wypełnione przez urzędników i nie muszą już niczego robić. Natomiast jeśli ktoś chce wprowadzić jakiekolwiek zmiany, jak chociażby podanie wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, powinien złożyć samodzielnie PIT w urzędzie lub skorzystać z elektronicznej usługi Twój e-PIT. Warto też sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy nawet minimalnej niedopłaty. 

Źródło: forsal.pl    

EKG 2025 Derdziuk
Super Biznes SE Google News
QUIZ PRL. Z czego śmiano się w PRL-u
Pytanie 1 z 10
Co było jednym z tematów, z których najczęściej żartowano w PRL-u?
QUIZ PRL. Z czego śmiano się w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze