Obiad dla Seniora w Dąbrowie Górniczej. Zobacz, jak można się zapisać i jakie kryteria trzeba spełniać

i

Autor: archiwum

Emerytury i renty

Setki tysięcy emerytów mogą nie dożyć wyrównania świadczeń!

2024-10-02 10:01

Przepisy niekiedy są wadliwe z powodu błędu ustawodawcy. Tylko wznowienie postępowania ws. decyzji waloryzacyjnej pozwoli wygrać wyrównanie świadczeń, niesłusznie wcześniej okrojonych. Adwokat specjalizująca się w ubezpieczeniach społecznych wskazuje na sposób odzyskania środków.

Jakich roczników dotyczy niesłusznie zmniejszona emerytura?

"Postulowane wcześniej składanie przez poszkodowanych wniosków o przeliczanie emerytur na mocy art. 114 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) okazało się ślepą uliczką, co potwierdził m.in. wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z 4 września 2024 r. (sygn. akt V U 721/24)" - zaznacza "DGP".

Jak wskazuje, na sprawiedliwość czeka ok. 200 tys. kobiet urodzonych w latach 1949–1959 i mężczyzn z lat 1949-1954 (z wyjątkiem rocznika 1953), którzy przeszli na wcześniejsze emerytury przed 6 czerwca 2012 r. i potem otrzymali ku swojemu zdziwieniu groszowe świadczenia powszechne – drastycznie obcięte na mocy art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej.

"W chwili składania wniosku o wcześniejsze emerytury poszkodowani nie mieli pojęcia o zbliżającym się +toporze+. Dlatego ujął się za nimi Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. (SK 140/20), uznając opisane praktyki za niesprawiedliwe i niezgodne z konstytucją. Problem w tym, że w wyniku przepychanek politycznych wyrok nie został do dziś opublikowany w Dzienniku Ustaw i jak zapewniają rządzący – +nie ujrzy on światła dziennego+" - podkreśla "DGP".

Dlatego, jak akcentuje, większość poszkodowanych emerytów musi upatrywać szans na sprawiedliwość w próbie wznowienia postępowania ws. decyzji waloryzacyjnych, jakie co roku ZUS sporządza w okolicach marca. Powinni oni złożyć do ZUS, też na podstawie art. 145a k.p.a., podanie o wznowienie postępowania ws. tej decyzji, wnosząc o zignorowanie przy przeliczaniu świadczenia art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej.

Jak odzyskać niesłusznie zmniejszoną emeryturę? Sposób na obejście ZUS

"ZUS odmówi niemal na 100 proc., ale nic straconego. Wówczas emeryt powinien odwołać się do sądu, prosząc o zastosowanie kontroli rozproszonej, czyli o nakazanie przeliczenia emerytury z pominięciem spornego przepisu" – tłumaczy cytowana przez "DGP" Paulina Paszkiewicz, adwokat specjalizująca się w ubezpieczeniach społecznych.

"Prawniczka tłumaczy, że to rozwiązanie daje największe nadzieje na powodzenie, ponieważ ZUS nie może postawić zarzutu, że od momentu wydania decyzji waloryzacyjnej minęło 5 lat" - dodaje gazeta.

Nadzwyczajne środki zaskarżenia niekiedy są jedynym wyjściem

Wspomniane wcześniej rozwiązanie, jakim jest wznowienie postępowania, to przykład nadzwyczajnych środków zaskarżenia, podobnie jak np. skarga kasacyjna. Postępowanie w tej formie jest zwykle bardziej skomplikowane niż standardowe środki zaskarżenia (np. odwołanie od decyzji w kpa) jednak w pewnych przypadkach nie ma innej opcji na uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u
Listen to "Anna, 74 lata. Nauczycielki życia" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze