Obniżka VAT na żywność jest niewystarczająca

i

Autor: SHUTTERSTOCK Obniżka VAT na żywność jest niewystarczająca

Usługi pogrzebowe. Nowy sposób na obejście handlu w niedzielę

2022-02-15 9:35

Wśród pomysłów na obchodzenie zakazu handlu w niedziele pojawił się kolejny, czyli dopisanie do PKD działalności "pogrzeby i działalność pokrewna" - podaje portal dlahandlu.pl. Tym samym handlowcy, zamierzają legalnie prowadzić sprzedaż w niedziele niehandlowe. Jak informuje portal dlahandlu.pl taki wpis został dodany do zakresu działalności gospodarczej w CEIDG przez jedną z sieci, prowadzących ponad 130 delikatesów spożywczych na Górnym Śląsku.

Zakazu handlu w niedzielę był inicjatywą związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Ustawa zakładała pewne wyjątki, np. jeśli za ladą stał właściciel, sklep mógł pozostać otwarty. Wyjątki wykorzystali przedsiębiorcy, znajdując w przepisach luki i otwierając lokale w niedzielę jako "placówki pocztowe". Sztandarowym przykładem rebelii przedsiębiorców była sieć Żabka, później luki znalazły również Kaufland, czy Biedronka.

Związkowcy protestowali i wywalczyli poprawki w ustawie, które wymagają od otwartych w niedzielę sklepów, aby dochody z dodatkowej działalności stanowiły 40 proc. obrotu.

Szturm na Biedronkę w Ursusie. Tak ominęli zakaz handlu w niedzielę

Omijanie zakazów

Przepisy okazały się nieskuteczne więc postanowiono je zaostrzyć. Sieci handlowe znajdowały natomiast sposoby na ominięcie zakazów. Dla przykładu sklep Intermarche w Cieszynie wykorzystał fakt, że znajduje się przy samym przystanku i tym samym zamieniono placówkę w dworzec autobusowy. I tak market był otwarty dla klientów, mimo niedzieli. 

Lidl natomiast zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w jedenastu wybranych placówkach pojawią się książkomaty, z których będzie można wypożyczyć książki. - Informujemy, że zawsze działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego od 1 lutego 2022 r. sklepy Lidl Polska będą czynne od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe - poinformowała SuperBiznes Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Sonda
Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony?

Usługi pogrzebowe

Część handlowców poszła o krok dalej i rozszerzyła swoją działalność o usługi funeralne. Jak podaje serwis dlahandlu.pl, jedna z sieci prowadzących ponad 130 delikatesów spożywczych na Górnym Śląsku, do zakresu działalności gospodarczej w CEIDG dodała "pogrzeby i działalność pokrewna". Przy tego typu działalności nie obowiązują zakazy dotyczące, m.in. wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Państwowa Inspekcja Pracy już zapowiedziała wzmożone kontrole placówek handlowych. Urzędnicy wezmę pod lupę m.in. próby obchodzenia przepisów dotyczących niedzielnego handlu oraz przepisy w związku z pracą wykonywaną w ramach umów cywilno-prawnych.

Najnowsze