Kurs euro najwyższy od 12 lat

i

Autor: Shutterstock Kurs euro najwyższy od 12 lat

4500 plus dla emerytów! Jeszcze w tym roku dostaną 4,5 tys. zł więcej! Kiedy wypłata?

2022-02-14 17:58

Wobec ogłoszonych przez rząd dodatkowych świadczeń (13. emerytura i 14. emerytura w 2022 roku) oraz 7 proc. waloryzacji rent i emerytur, policzyliśmy, ile emeryci zyskają w ciągu tego roku. Wszystkie kwoty, które podajemy są brutto, a więc nie na rękę. Senior otrzymujący średnią emeryturę 2500 zł brutto, może liczyć na ok. 4,5 tys. złotych, dodatkowo w ciągu roku. Poniżej prezentujemy nasze przykładowe wyliczenia.

4500 plus dla emerytów w 2022 roku

Od marca tego roku najniższa emerytura z 1250 zł., wzrośnie do 1338 zł., ponadto wszystkie świadczenia będą zwaloryzowane o 7 proc., do tego należy dodać trzynastą emeryturę oraz czternastą, którą rząd zdecydował się wprowadzić wobec wciąż szalejącej drożyzny. Przypominamy, że trzynastka również podlega waloryzacji. Zatem wyniesie tyle ile najniższa emerytura. Tradycyjnie wypłacana będzie w kwietniu. Trzynastka co warto podkreślić przyznawana  jest każdemu bez względu na wysokość emerytury, w pełnej wysokości.

Przy wypłacie czternastek będą obowiązywać takie same zasady jak w 2021 r. Oznacza to, że w pełnej wysokości 1338 zł., otrzymają seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł., po jej przekroczeniu będzie odejmowana stosowna kwota zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.  Zatem obliczyliśmy czternastki, do których dodaliśmy trzynastkę oraz kwotę, o którą powiększy się emerytura po 7 proc. waloryzacji. Przemnożyliśmy ją razy 10 miesięcy tzn. od marca do lutego. 

Dodatkowe świadczenia emerytalne mają być odpowiedzią na inflację, która wg. Adama Glapińskiego prezesa polskiego banku centralnego dopiero w przyszłym roku ma spaść do ok. 5 proc. 

Emeryci są WŚCIEKLI. 15. emerytura? Niech sobie DU** wsadzą!! | KOMENTERY

W ten sposób wyliczyliśmy, że przykładowo senior, który ma dochód w wysokości 1500 zł., w ciągu roku dzięki tym dodatkom otrzyma 3726 zł., w ciągu roku więcej. Ten, który otrzymuje świadczenie w wysokości 2 tys. zł., otrzyma 4076 zł., mając świadczenie w wysokości 3,5 tys., otrzymają 4526 zł. 

Rząd prognozuje, że inflacja w tym roku wyniesie 7 proc. Zapowiedziana waloryzacja ma być adekwatna do wzrostu cen, aby realna siła pieniądza nadążała za zmianami w gospodarce. Skoro mamy rekordową inflację, będzie wysoka waloryzacja-skomentował Antoni Kolek, prezes instytutu Emerytalnego.

Najubożsi seniorzy jak również rodziny mogą także liczyć  również na dodatek osłonowy, który ma rekompensować osobom z niskimi dochodami, wysokie rachunki za prąd i gaz. Rozdziałem środków zajmuje się gmina. Wnioski można składać w urzędach bądź elektronicznie przez profil zaufany. Do wypłaty jest od 400 do 1150 złotych, w zależności od liczby domowników i ich dochodów.

Sonda
Czy już złożyłeś wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze