Numer infolinii ZUS coraz częściej jest wykorzystywany przez oszustów

i

Autor: Sabine van Erp/Pixabay/cc0 Numer infolinii ZUS coraz częściej jest wykorzystywany przez oszustów

Dzwoni ZUS - odebrać czy nie? Obie opcje oznaczają kłopoty

2022-01-29 14:51

Należący do infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, numer 225601600 jest coraz częściej wykorzystywany przez oszustów fałszujących identyfikator dzwoniącego. Ci, działając pod pretekstem weryfikacji, usiłują wyłudzać poufne dane. ZUS ostrzega żeby nie podawać swoich danych, a konsultanci dzwonią tylko jeśli są umówieni!

Do ZUS docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Polega on na podszywaniu się pod numer lub nazwę kontaktu. Na telefonie odbiorcy wyświetla się informacja o tym dzwoniącym lub piszącym wiadomość, a w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod pracowników banków czy urzędów- czytamy na stronie ZUS. 

Konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czy też zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami. Trzeba o tym pamiętać, żeby nie dać się oszukać- podkreśla Zakład.

Uwaga na oszustów

Jak wyjaśnia, ZUS konsultanci infolinii ZUS kontaktują się z klientami zwykle po wcześniejszym ich telefonie lub w związku ze sprawą prowadzoną w ZUS. Telefony z ZUS mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Najnowsze