Auchan

i

Autor: Shutterstock Auchan

Skandaliczne słowa prezesa Auchan. Zamiast Ukraińców broni Rosjan

2022-03-28 15:58

Wygląda na to, że utrata miejsc pracy w Rosji jest ważniejsza od utraty życia na Ukrainie - napisał w niedzielę na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Jeśli Auchan ignoruje zamordowanie 139 ukraińskich dzieci, zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty - dodał. Kułeba odniósł się w taki oto sposób do słów prezesa Auchan Yves'a Claude'a, który przyznał wcześniej, że "wycofanie się z Rosji oznaczałoby utratę miejsc pracy, a nie osiągnięcie pokoju". Wojna na Ukrainie trwa już miesiąc.

Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał również do bojkotu sieci hipermarketów Alcampo, sieci hipermarketów branży budowlanej Leroy Merlin oraz sieci sklepów sportowych Decathlon, które nie wycofały się z objętej sankcjami Rosji. Warto podkreślić, że to nie pierwszy raz, kiedy międzynarodowa sieć handlowa (w tym przypadku Auchan) musi słuchać krytyki. Mocne słowa wobec sieci wypowiedział też prezydent Ukrainy. W opublikowanym 18 marca wystąpieniu Wołodymyra Załenskiego stwierdził on, że wszystkie zachodnie firmy powinny opuścić rosyjski rynek i "nie przykrywać tanim PR swojego pragnienia zysku". Wśród firm, którym zarzucił takie działania wymienił Auchan i szwajcarskie Nestle.

Rzecznik Auchan wówczas odmówił agencji Reuters komentarza do pozostania firmy w Rosji. Ograniczył się tylko do zdawkowej oceny: - Auchan jest "nadzwyczaj zaskoczona" krytyką pod adresem firmy ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za dalsze działanie w Rosji. Przypomniał, że Auchan, poprzez swoje 40 sklepów na Ukrainie, zatrudniających 6 tys. ludzi, zapewnia nieprzerwane dostawy żywności dla mieszkańców Ukrainy, także w rejonach, w których toczą się działania wojenne.

Nie można jednak tylko poddawać Auchan bezgranicznej krytyce. Auchan Retail Polska (czyli podmiot koordynujący sklepy sieci nad Wisłą) wspiera uchodźców z Ukrainy oraz pomaga ukraińskim pracownikom w Polsce - poinformowało w marcu biuro prasowe spółki. Polscy przedstawiciele sieci zaakcentowali, że sieć współpracuje z organizacjami pomocowymi takimi jak Caritas Polska, PCK i Bank Żywności. Sklepy Auchan "pozostają w kontakcie z wieloma lokalnymi organizacjami pomocowymi" zaznaczono.

Dodatkowo zwracano uwagę, że w sklepach sieci Auchan na polskim rynku nie są obecnie dostępne artykuły wyprodukowane w Rosji ani na Białorusi. Auchan Retail Polska to wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r. a kontrolowany przez rodzinę Mulliez Auchan jest jedną z największych sieci sprzedaży detalicznej. Firma ma sklepy w 11 krajach, w tym w Rosji i na Ukrainie.

Tańczące z promocjami 24.03.2022r.
Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?
Najnowsze