Piotr Müller w Sednie Sprawy: Jeżeli banki nie podniosą oprocentowania lokat, depozytów - możliwe będą odgórne regulacje

i

Autor: youtube.com

Skandalicznie niskie oprocentowanie lokat. Piotr Müller o możliwych podwyżkach

2022-05-06 12:25

Faktycznie my widzimy, że relacja pomiędzy wysokością kredytów a odsetek za kredyty a lokatami jest nieprawidłowa i to mogę powiedzieć tutaj, że banki mają pewien czas na to aby same do tej refleksji doszły a jeżeli do tej refleksji nie dojdą no to być może trzeba będzie podjąć działania o charakterze regulacyjnym - powiedział Piotr Müller rzecznik rządu.

Pomoc w spłatach rat kredytów

Stopy procentowe znowu w górę. Póki co odczuwają to głownie kredytobiorcy. A co z osobami, które ulokowały w bankach swoje oszczędności? Niestety, te póki co na duże zyski ni mają co liczyć. Czy państwo nie może ingerować w politykę banków działających w Polsce? - Faktycznie my widzimy, że relacja pomiędzy wysokością kredytów a odsetek za kredyty a lokatami jest nieprawidłowa i to mogę powiedzieć tutaj, że banki mają pewien czas na to, aby same do tej refleksji doszły, a jeżeli do tej refleksji nie dojdą, no to być może trzeba będzie podjąć działania o charakterze regulacyjnym. Jest też Komisja Nadzoru Finansowego, która może weryfikować pewne postawy i zachowania banków, ale również można zacząć rozwiązania prawne wprowadzać, które pewne rzeczy uregulują - powiedział Piotr Müller rzecznik rządu w Radiu Plus.

EKG 2022: Artur Soboń

Pomoc dla kredytobiorców

Póki co na ingerencje i pomoc rządu w bankowych sprawach mogą liczyć kredytobiorcy. Piotr Müller przyznał, że prace nad wsparciem trwają i lada moment to trafia do Sejmu i będzie realizowane. - Cel jest taki, aby w te wakacje już były uruchomione rozwiązania tak, by można było skorzystać między innymi z wakacji kredytowych, które chcemy wprowadzić, czyli cztery miesiące w każdym roku w tym roku i w przyszłym przesunięcia ewentualnych spłat.

Sonda
Czy posiadasz kredyt hipoteczny?

Co z wiborem?

A jeżeli chodzi o sam wibor i odejście od wiboru jako tego parametru służącego do naliczania kosztów kredytu to rozumiem perspektywa przyszłego roku? - To jest początek przyszłego roku bo to są nowe zasady liczenia zależności, które tak naprawdę powodują, że są wyższe lub niższe w praktyce odsetki w bankach. Ten system do tej pory wiele lat obowiązywał ale uważamy, że on nie jest na tyle efektywny i sprawiedliwy więc go chcemy zmodyfikować i wprowadzić nowy wskaźnik -  powiedział Piotr Müller rzecznik rządu w Radiu Plus.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze