Pomoc w spłatach rat kredytów
Stopy procentowe znowu w górę. Póki co odczuwają to głownie kredytobiorcy. A co z osobami, które ulokowały w bankach swoje oszczędności? Niestety, te póki co na duże zyski ni mają co liczyć. Czy państwo nie może ingerować w politykę banków działających w Polsce? - Faktycznie my widzimy, że relacja pomiędzy wysokością kredytów a odsetek za kredyty a lokatami jest nieprawidłowa i to mogę powiedzieć tutaj, że banki mają pewien czas na to, aby same do tej refleksji doszły, a jeżeli do tej refleksji nie dojdą, no to być może trzeba będzie podjąć działania o charakterze regulacyjnym. Jest też Komisja Nadzoru Finansowego, która może weryfikować pewne postawy i zachowania banków, ale również można zacząć rozwiązania prawne wprowadzać, które pewne rzeczy uregulują - powiedział Piotr Müller rzecznik rządu w Radiu Plus.
Pomoc dla kredytobiorców
Póki co na ingerencje i pomoc rządu w bankowych sprawach mogą liczyć kredytobiorcy. Piotr Müller przyznał, że prace nad wsparciem trwają i lada moment to trafia do Sejmu i będzie realizowane. - Cel jest taki, aby w te wakacje już były uruchomione rozwiązania tak, by można było skorzystać między innymi z wakacji kredytowych, które chcemy wprowadzić, czyli cztery miesiące w każdym roku w tym roku i w przyszłym przesunięcia ewentualnych spłat.
Co z wiborem?
A jeżeli chodzi o sam wibor i odejście od wiboru jako tego parametru służącego do naliczania kosztów kredytu to rozumiem perspektywa przyszłego roku? - To jest początek przyszłego roku bo to są nowe zasady liczenia zależności, które tak naprawdę powodują, że są wyższe lub niższe w praktyce odsetki w bankach. Ten system do tej pory wiele lat obowiązywał ale uważamy, że on nie jest na tyle efektywny i sprawiedliwy więc go chcemy zmodyfikować i wprowadzić nowy wskaźnik - powiedział Piotr Müller rzecznik rządu w Radiu Plus.