urząd skarbowy podatki fiskus

i

Autor: Andrzej Bęben Skarbówka sprawdzi stan Twojego konta! Zmiany w przepisach już 1 lipca

Urząd skarbowy

Skarbówka popełniła błąd. Podatnicy liczą na zwrot pieniędzy. Kto dostanie?

2024-09-09 6:41

Czy skarbówka mogła popełnić poważny błąd, którego skutki ponoszą podatnicy? Jak podaje "Dziennika Gazeta Prawna", niektóre postanowienia skarbówki mogły być podpisane przez naczelnika niewłaściwego urzędu. Na skutek tego mogło dojść do przedawnienia zobowiązań podatników. Czy teraz fiskus odda pieniądze? O tym zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny.

Rygor natychmiastowej wykonalności

Na początku lipca jeden ze składów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) zapytał, czy naczelnik urzędu skarbowego ma prawo nadawać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom wydanym przez naczelnika urzędu celno-skarbowego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Wyjaśnijmy, jaką moc ma rygor natychmiastowej wykonalności. "DGP" definiuje go jako mechanizm, który pozwala urzędowi skarbowemu na egzekwowanie zaległych podatków, zanim decyzja stanie się ostateczna. Można go nałożyć w określonych przypadkach, np. gdy do przedawnienia zobowiązania pozostają mniej niż trzy miesiące.

Okazuje się, że jeżeli sąd orzeknie, że takie działanie było nieprawidłowe, może to oznaczać, że fiskus błędnie przerwał bieg przedawnienia wielu zobowiązań podatkowych. Jak wyjaśnia Jakub Warnieło, doradca podatkowy z MDDP w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", w przypadku potwierdzenia błędu, wiele zaległości mogło przedawnić się szybciej, niż zakładała skarbówka, co oznacza konieczność zwrotu zapłaconych przez podatników kwot wraz z odsetkami.

Skarbówka popełniła błąd? 

I co teraz będzie? Ekspert na łamach "DGP" wyjaśnia, że skoro w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej ustawodawca nie stworzył przepisów analogicznych do tych, które były w ustawie o kontroli skarbowej, to nie można domniemywać kompetencji nadania rygoru natychmiastowej wykonalności po stronie naczelnika urzędu skarbowego. W takiej sytuacji NSA może stwierdzić, że organy podatkowe działały poza swoimi kompetencjami, podatnicy nie powinni ponosić konsekwencji, a niezgodne z prawem decyzje i ich skutki muszą zostać unieważnione.

QUIZ PRL. Czarne karty PRL. Wielkie katastrofy, które wstrząsnęły Polską Ludową
Pytanie 1 z 11
14 marca 1980 w katastrofie samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" lecącym z Nowego Yorku zginęła wielka gwiazda. Jak się nazywała?
Anna Jantar
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Krzysztof Gawkowski - Rosjanie już nas atakują PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze