Rozliczenie podatkowe

Skarbówka zwraca 3000 złotych! Wystarczy wypełnić jedno pole w PIT 2022. Ulga podatkowa IKZE

2023-03-31 5:12

Osoby inwestujące w IKZE mają możliwość skorzystania z preferencji podatkowej w PIT. Wpłata na IKZE pozwala zmniejszyć zobowiązania podatkowe za rok, w którym została dokonana. Kto może skorzystać z takiej ulgi i ile będzie wynosiła?

Oszczędzanie na IKZE. Komu przysługuje ulga podatkowa?

Oszczędzanie w ramach IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) uprawnia podatników do skorzystania preferencji podatkowej i odliczenia ulgi od:

  • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej
  • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%)
  • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Jak informuje portal pit.pl z odliczenia wpłat z IKZE mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, ryczałtem lub w formie podatku liniowego. Możliwość skorzystania z ulgi przysługuje podatnikom rozliczającym się samodzielnie, wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Ponadto nie ma znaczenia czy podatnik uzyskuje przychody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło, czy też prowadzonej działalności gospodarczej.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Ile wynoszą kwoty wpłat za 2022 rok?

Ulga na IKZE za 2022 r. pozwala na odliczenie sumy składek wpłaconych w 2022 r. na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Zgodnie z przepisami wysokość wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności lub 1,8-krotności (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej. Kwoty za 2022 rok wynoszą 10 659,60 zł (samozatrudnieni) lub 7 106,40 zł (pozostałe podmioty) - wyjaśnia portal pit.pl.

By skorzystać z ulgi na IKZE należy posiadać dowody poświadczające dokonane wpłaty (potwierdzenie przelewów uwzględniające dane osobowe wpłacającego i instytucji otrzymującej wpłatę).

Ulga na IKZE. Formularz do wypełnienia

W zależności od formy opodatkowania, w celu skorzystania z ulgi na IKZE należy wypełnić właściwy formularz:

  • osoby rozliczające się na zasadach ogólnych -> PIT-37 oraz załącznik PIT/O
  • przedsiębiorcy opodatkowani według skali -> PIT-36 oraz załącznik PIT/O
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych -> PIT-28 oraz załącznik PIT/O
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają się liniowo, według 19-procentowej skali -> PIT-36L

Oszczędzanie na IKZE a podatek Belki

Oszczędzanie na IKZE umożliwia uniknięcie tzw. podatku Belki, ponieważ zgromadzone środki są zwolnione z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. "Żeby skorzystać z preferencji i nie płacić podatku, należy wypłacać pieniądze przez co najmniej 5 lat i wypłacić je po po ukończeniu 65. roku życia. Taka wypłata pozwoli na zapłatę 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego, bez podatku od dochodów kapitałowych. Jeśli kapitał zostanie wycofany wcześniej, trzeba rozliczyć wypłatę w PIT i dokonać zapłaty podatku dochodowego do urzędu skarbowego" - wyjaśnia portal pit.pl.

Sonda
Czy dokonujesz wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Inflacja WYSTRZELI jeszcze mocniej?

Posłuchaj złowrogiej prognozy ekonomisty!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze