Ile wyniosą składki ZUS?

i

Autor: Pixabay Ile wyniosą składki ZUS?

Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

2020-04-21 23:13

Tarcza antykryzysowa już działa. Wnioski złożyło miliony zainteresowanych pracodawców i pracowników. Zobacz, w naszym poradniku, jak z niej skorzystać, jakie ulgi i wsparcie możesz otrzymać oraz kto ma prawo skorzystać z rządowej pomocy. Przeczytaj nasz specjalny poradnik!

Mam zakład fryzjerski od trzech lat, w którym zatrudniam siedem osób i mam jedną uczennicę na stażu. Czy mogę nie płacić składek do ZUS za swoich pracowników przez trzy miesiące?

Tak, może pani skorzystać z takiej możliwości. Ale nie odbywa się to zautomatu. Trzeba złożyć wniosek w ZUS. Druki dostępne są na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bardzo ważne jest to, że brak składek za pracownika nie skutkuje dla niego okresem bezskładkowym. Wręcz przeciwnie, stosuje się tu zasadę ciągłości ubezpieczenia.

Czy mogę pobrać wniosek o odroczenie płacenia składek na ZUS ze strony internetowej, wypełnić go w domu i wysłać e-mailem?

Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą rozpatrywane. Aktualnie wnioski można składać do ZUS: drogą elektroniczną – przez PUE ZUS; w formie papierowej – za pośrednictwem poczty; osobiście w placówce ZUS –do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu zpracownikiem ZUS).

Samodzielnie prowadzę firmę projektującą ogrody. Czy mogę być zwolniony z płacenia składek do ZUS?

Tak, przez trzy miesiące. Warunek jest taki: przychód wmiesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (15 681 zł) i musi być o 15 proc. niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym. Firma musiała także powstać przed dniem 1lutego 2020 r. (czyli de facto firma powinna działać co najmniej od stycznia tego roku). To obostrzenie ma zminimalizować ewentualne nadużycia w tym zakresie.

Materiał przygotowano we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak korzystać z rządowej pomocy dla przedsiębiorców? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze