zakupy/sklepy spożywcze

i

Autor: shutterstock

Sklepikarze muszą się mieć na baczności! Od poniedziałku ruszają kontrole

2022-01-26 8:14

W poniedziałek 1 lutego w życie ma wejść Tarcza antyinflacyjna 2.0, która obniży podatek VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. Rząd ma nadzieję, że w ten sposób uda się zaradzić na problem drożyzny i obniżyć ceny podstawowych produktów. Pojawiły się jednak obawy, że niektórzy sprzedawcy na tym skorzystają i podwyższą marżę, bez obniżki cen. W związku z tym od przyszłego tygodnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma wysyłać inspektorów, którzy będą sprawdzać, czy przedsiębiorcy dostosowali się do obniżki podatków.

Kontrole w sklepach od 1 lutego. Będą sprawdzać, czy przedsiębiorcy stosują się do zerowego VAT-u

"Monitoring cen przeprowadzony w tym tygodniu ma być podstawą do oceny, czy sklepy zastosowały się i w jakim zakresie do wytycznych dotyczących obniżki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe" – tłumaczy na łamach "DGP" rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch, dodając, że ceny będą podlegały kontroli raz na tydzień do czasu obowiązywania preferencyjnej stawki.

ZOBACZ Zerowy podatek VAT na żywność i nie tylko! Jest zgoda UE

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

UOKiK wykrył nieprawidłowości... ale nie ujawnia wyników

Przyznaje też, że monitoring ma swoje uzasadnienie. W piątek mają zostać opublikowane wyniki podobnych badań przeprowadzonych na rynku paliw w związku z obniżką VAT z 23 proc. do 8 proc. pod koniec 2021 r. "Nie mogę ujawnić ich wyników. Mogę jedynie powiedzieć, że zostały wykryte nieprawidłowości. Nie wszystkie sieci od razu zastosowały się do nowych wytycznych" – tłumaczy Małgorzata Cieloch. (PAP)

Najnowsze