Kopalnia Turów

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Za konflikt z Czechami zapłacili ogromne kwoty

Słono zapłaciliśmy za konflikt z Czechami. KE potrąciła z polskich funduszy wielkie pieniądze

2022-06-09 20:49

Jak dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski w Komisji Europejskiej, ostatnie potrącenie kar było 31 maja i na tym sprawa się kończy, więc wszystkie należne kary już zostały potrącone z funduszy dla Polski. Oznacza to , że chociaż polski rząd zapowiadał, że kar za Turów płacić nie będzie, to Polska oddała już wszystkie należne 68,5 mln euro (ponad 300 mln zł) - informuje TVN24. Na tym nie koniec, bo za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego licznik wciąż bije.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Polskę kary dzienne w dwóch sprawach: za funkcjonowanie kopalni Turów i za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak wynika z informacji korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego, Komisja Europejska potrąciła już wszystkie kary za Turów, natomiast w sprawie Izby Dyscyplinarnej kary są sukcesywnie potrącane przez Komisję z funduszy dla Polski-czytamy na stronie TVN24.pl

Jak donosi portal  kary za Izbę Dyscyplinarne naliczane są od 3 listopada. Na 9 czerwca jest to 219 dni, co równa się 219 milionom euro - wylicza Maciej Sokołowski.Na razie w tej sprawie Komisja wystawiała wezwania do zapłaty na sumę 174 miliony euro, z czego 111 milionów euro zostało już potrącone ze środków dla Polski.

TVN24, przypomina, że w czwartek (9.06) Sejm odrzucił 23 z 29 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Poparcia nie zyskały wszystkie kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Sonda
Czy wypłata funduszy europejskich powinna być uzależniona od praworządności?
Express Biedrzyckiej - Włodzimierz Cimoszewicz: Komisja Europejska się skompromituje jeśli odpuści polską praworządność

Szefowa KE Ursula von der Leyen będąc w Warszawie zapowiedziała, że  pierwsza wypłata KPO będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów. Jak wskazała "po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem". Jak zaznaczyła - po drugie postępowania dyscyplinarne wymagają reform, a kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne, muszą zostać wycofane. Po trzecie - kontynuowała - "sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku decyzji Izby Dyscyplinarnej mają prawo, by ich sprawy zostały poddane rewizji przez nową izbę".

Najnowsze