pieniadze euro banknoty

i

Autor: shutterstock Na jesieni ruszą pierwsze przelewy z KPO

Polska dostanie miliardy euro na KPO. Kiedy pierwsza wypłata 4,2 mld euro na KPO?

2022-06-02 12:22

Pierwszej płatności z KE, w wysokości ok. 4,2 mld euro, możemy spodziewać się prawdopodobnie wczesną jesienią br. W kolejnych latach planowane jest występowanie o refundację dwa razy w każdym roku wdrażania KPO - mówi PAP partner w CRIDO Łukasz Kościjańczuk. Komisja Europejska (KE) zaakceptowała w środę (1 czerwca) polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Kiedy zostaną uruchomione fundusze?

Komisja Europejska (KE) zaakceptowała w środę (1 czerwca) polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. A dzisiaj, 2 czerwca, w czwartek, premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca KE Ursula von der Leyen mają wspólnie ogłosić porozumienie w sprawie KPO.

Jak zwrócił uwagę partner w CRIDO Łukasz Kościjańczuk, decyzja KE zatwierdzająca KPO to "formalne domknięcie długiego procesu negocjacji, ale nie koniec procesu przygotowań do uruchomienia środków Funduszy Odbudowy w Polsce".

Kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji wykonawczej przez Radę Unii Europejskiej, co powinno mieć miejsce jeszcze w czerwcu - wskazał. Wówczas polski rząd i Komisja Europejska będą musiały uzgodnić ostateczny kształt umów finansowych - zarówno w zakresie części dotacyjnej, jak i pożyczkowej. - Umowy te regulują szereg kwestii operacyjnych i technicznych tj. kwestie rozliczeń, wskazanie podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne reformy, itp. - wyjaśnił.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Jaką sumę otrzyma Polska na początek?

Zdaniem eksperta ten proces, ze względu na okres wakacyjny, może potrwać nawet cztery miesiące. "W tym czasie, mając już formalnie zatwierdzony plan, możliwe będzie uruchomienie naborów wniosków oraz rozpoczęcie realizacji projektów – w tym celu planowane jest wykorzystanie prefinansowania krajowego" - powiedział Kościjańczuk.

Czytaj również: Wizyta Ursuli von der Leyen. Kiedy będzie wypłata środków z KPO?

Żeby to nastąpiło - jak dodał - ministerstwo rozwoju musi zawrzeć 13 porozumień z resortami i instytucjami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary KPO i uwzględnione w nich reformy. "Część inicjatyw uwzględnionych w KPO jest już realizowana, żeby wymienić programy typu +Czyste Powietrze+ czy +Maluch+, jednak dla większości inicjatyw niezbędne będzie opracowanie i zatwierdzenie przygotowywanych aktualnie dokumentów wykonawczych takich jak wzory wniosków, regulaminy, wytyczne, kryteria oceny, wzory umów o finansowanie, system teleinformatyczny do składania czy obsługi wniosków" - zaznaczył.

Kościjańczuk przypomniał, że w czerwcu planowane jest też powołanie Komitetu Monitorującego KPO, w kształcie określonym w Ustawie Wdrożeniowej przyjętej przez Sejm i podpisanej przez Prezydenta 6 maja br. "Według zapewnień rządu w ramach krajowego prefinansowania jeszcze w tym roku planowane jest wygospodarowanie ok. 4 mld zł, pochodzących głównie ze zwrotów z tzw. tarcz covidowych" - zaznaczył.

Sonda
Kto ma rację w sporze ws. praworządności w Polsce?

Według eksperta pierwszej płatności z KE, w wysokości ok. 4,2 mld euro, możemy spodziewać się prawdopodobnie wczesną jesienią (III kw.). W kolejnych latach planowane jest występowanie o refundację dwa razy w każdym roku wdrażania KPO -stwierdził. - Z niecierpliwością czekamy także na opublikowanie ostatecznej, uzgodnionej z KE treści Krajowego Planu Odbudowy, bowiem ostatnia publicznie dostępna wersja dokumentu pochodzi z końca kwietnia 2021 r.  - dodał.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Najnowsze