Przypomnijmy, że na blisko 500 stronach znalazły się kwoty i sposób ich wydawania w pięciu obszarach: budowania konkurencyjności gospodarki, zielonej energii, cyfryzacji, ochrony zdrowia i e-mobilności.
Na realizację celów przyjętych w KPO do sierpnia 2026 r. planuje się wydanie całej dostępnej dla Polski w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności sumy środków bezzwrotnych w wysokości ponad 23 mld euro. Resort funduszy i polityki regionalnej podaje, że zakres wskazanych w ramach KPO reform wymaga również dodatkowego wsparcia z części zwrotnej dla zwiększenia szybkości odbudowy oraz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. W momencie składania KPO do Komisji Europejskiej Polska wnosiła o ponad 11 mld euro z części pożyczkowej. Łącznie w ramach KPO zaplanowano wydatkowanie ponad 35,5 mld euro.
Polecany artykuł:
Polska wobec problemów z wypłatą nie czekała na wypłaty unijnych środków i własnym sumptem uruchomiła programy, które miały być sfinansowane z KPO, o czym informował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał wypłata środków z KPO może nastąpić około września - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
Czytaj również: Piotr Müller ujawnia termin wypłaty środków z KPO. Rzecznik rządu potwierdził, że jest porozumienie z Brukselą
Zaznaczył, że wszystkie programy, które są w KPO, uruchamiane są już teraz. "Po zaakceptowaniu (...) Krajowego Planu (Odbudowy) jest jeszcze zaakceptowanie rozliczenia reform, które są wpisane do KPO. One są rozliczane kwartałami, czyli do końca drugiego kwartału określona liczba reform finansowanych lub współfinansowanych z Krajowego Planu Odbudowy musi być zakończona, potem jest czas weryfikacji tych reform i wypłata środków finansowych około września" - wyjaśnił rzecznik rządu.
Dziś w środę 1 czerwca w końcu doczekamy się prawdopodobnie oficjalnego odblokowania środków, a jutro podczas wizyty przewodniczącej Ursuli von der Leyen w Warszawie oficjalnie zostanie to potwierdzone.