Duże trudności przy zdobyciu dotacji na wymianę pieca sprawia chętnym fakt, że nie ma ogólnokrajowego, jednolitego programu walki ze smogiem i tym samym nie ma ustalonego schematu dotacji w celu wymiany pieca. Niektóre gminy chojnie dofinansowują chętnym na wymianę, inne nie dają żadnych pieniędzy na ten cel. Oprócz istnieją programy wojewódzkie i prowadzone przez fundusze ochrony środowiska.
Zobacz również: [KOMPENDIUM WIEDZY] Smog - co nam psuje powietrze
Więc aby dostać dotację, należy sprawdzić, czy na terenie gminy są projekty dotyczące wymiany pieców spalających biomasę lub wykorzystujących paliwa gazowe dla swoich mieszkańców. Zapytaj w swoim Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy o program ograniczania niskiej emisji i jego szczegółowe zasady.
Dotacje są przeznaczone dla właścicieli domów jedno i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej.
Co wchodzi w zakres, zależy od charakteru projektu. Np. w Małopolsce dzięki funduszom europejskim proces wymiany składa się z:
1. Wykonania bezpłatnego audytu energetycznego, aby ocenić opłacalność inwestycji i dowiesz się jakie prace termomodernizacyjne trzeba przeprowadzić.
2. Ocieplenie domu - jeśli audyt wskaże Ci, że niezbędne do wykonania są prace termomodernizacyjne będziesz mógł skorzystać z programu Jawor realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
3. Wymiana pieca - można otrzymać nawet 8 tys. zł oraz zwrot kosztów niezbędnej wymiany instalacji nawet do 6 tys. zł na jedno źródło ciepła.
W zależności od gminy dofinansowanie może dotyczyć nie tylko podłączenia do sieci ciepłowniczej czy ogrzewania gazowego, ale także zakupu nowoczesnego automatycznego kotła na węgiel, drewno lub pelet (nie dotyczy Krakowa). Musisz zastosować kocioł spełniający wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. Lista kotłów spełniających te wymagania znajduje się np. na stronie powietrze.malopolska.pl/kotly
Czytaj też: Minister Szyszko: Smog w Polsce? To wina Tuska i koalicji PO-PSL
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że decyzję gminy o udzieleniu dofinansowania trzeba uzyskać przed wymianą ogrzewania.
Jeśli nie ma programów albo już środków w ramach programu, to pozostaje jeszcze jedno wyjście. Można skorzystać z preferencyjnego kredytu na wymianę kotłów węglowych na kocioł gazowy lub olejowy udzielanego przez Bank Ochrony Środowiska i wybrane banki spółdzielcze. Po realizacji inwestycji kredyt zostanie umorzony w wysokości do 50% kapitału dzięki środkom, które na ten cel przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
źródło: malopolska.pl