Ceny mieszkań na rynku wtórnym w dużych miastach spadają
- W ostatnim kwartale 2024 r. w 10 na 18 miast wojewódzkich zanotowano spadek średniej ceny mieszkań na rynku wtórnym — wynika z danych portalu Nieruchomości-online.pl. Lokale jednopokojowe na ośmiu rynkach staniały o ponad 1 proc., a na sześciu ceny się ustabilizowały. W Warszawie, Lublinie, Łodzi i Gdańsku korekta objęła wszystkie typy mieszkań: jedno-, dwu- i trzypokojowe - czytamy w czwartkowym wydaniu "PB".
- Jeśli w 2024 r. ktoś miał gotówkę lub zdolność kredytową, ale zdecydował się poczekać z kupnem mieszkania, licząc na większą elastyczność sprzedających, obrał być może słuszną strategię. W IV kw. w miastach wojewódzkich zaobserwowano więcej przypadków urealnienia lub przynajmniej stabilizacji cen ofertowych niż wzrostów - stwierdził Rafał Bieńkowski z portalu Nieruchomosci-online.pl, cytowany na łamach gazety.
Spadły ceny ofertowe mieszkań
Jak pisze dziennik, w przypadku kawalerek jeszcze w III kw. wzrost cen obserwowano w siedmiu z badanych miast, a w IV kw. jedynie w czterech: we Wrocławiu i w Rzeszowie (wzrost poniżej 2 proc.) oraz w Opolu i w Bydgoszczy (5 proc.). Sprzedający zdecydowali się dopasować cenę wyjściową w ogłoszeniu do trudniejszych realiów rynkowych w ośmiu stolicach regionów: w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie i Warszawie. W IV kw. średnie ceny ofertowe były tam niższe k/k maksymalnie o 3-4 proc. (najczęściej jednak o 1-2 proc.) - dodaje "PB"
Polecany artykuł: