Sprawdź, jak można handlować choinkami

2015-12-15 7:00

Zgodnie z prawem, decydując się nawet na bardzo krótką legalną działalność handlową, należy założyć działalność gospodarczą, która po świętach zostanie zawieszona do kolejnego sezonu.

Z rejestracji firmy mogą zrezygnować osoby, które prowadzą już działalność rolniczą i rozliczają się ze skarbówką właśnie z tego tytułu. Jednak na taki krok zwykle decydują się sami plantatorzy, a nie sezonowi detaliści.


Sprzedawca choinek nie musi mieć kasy fiskalnej, pod warunkiem, że przewidywany przez niego obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Przyszli sprzedawcy choinek nie mogą handlować w grodzonych miejscach wytyczonych przez gminę specjalnie na tę okazję bez odpowiedniego zezwolenia wydanego przez urząd gminy. Aby rozpocząć sezonową sprzedaż choinek, przedsiębiorcy muszą udać się do urzędu gminy i złożyć tam pisemny wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności w celu prowadzenia handlu obwoźnego. Będą musieli też uiścić zapłatę za korzystanie z danej przestrzeni. Wysokość rachunku zależy od uchwały radnych konkretnej gminy. Oczywiście nie należy decydować się na przypadkową lokalizację. Przed dokonaniem wyboru najlepiej dokładnie zapoznać się z mapą takich miejsc.

Oczywiście nie wolno handlować choinkami niewiadomego pochodzenia lub nielegalnie wyciętymi w lesie. Choinki sprowadza sie ze specjalnych plantacji. Trzeba wziąć od plantatora dokument potwierdzający legalne pochodzenie drzewek. Za brak takiego kwitka można zapłacić grzywnę  5 tys. zł.

Koszty:
koszty inwestycji:
opłata za plac - 500 zł
kupno 100 drzewek - 10 tys. zł
SUMA: 10,5 tys. zł

Przychód:
Zakładając, że w sumie sprzedasz 100 choinek różnego rodzaju: 19 tys. zł

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze