Samo założenie własnej firmy to bardzo prosty i krótkotrwały proces. Wystarczy zarejestrować działalność w urzędzie gminy i dokonać kilka formalności w ZUS (gdy chcesz zatrudniać pracowników) i urzędzie skarbowym (gdy chcesz wystawiać faktury VAT). Jednak jak podkreślają eksperci, by odnieść sukces przede wszystkim trzeba mieć dobry pomysł na biznes. Pierwszym krokiem do sukcesu jest znalezienie niszy na rynku.
Dokąd po gotówkę?
Na biznesowy start potrzebne są pieniądze. By w przyszłości sporo zarabiać, najpierw trzeba zainwestować. Jednak dla wielu młodych z pomysłem i żyłką do interesów brak kapitału na początek to duży problem. Ale i w tej sytuacji nie trzeba rezygnować z marzeń. Są sposoby na gotówkę na tzw. start-up.
* Wizyta w banku
Pieniądze na start własnego biznesu można pożyczyć w banku. Coraz więcej banków przygotowało specjalne oferty dla początkujących przedsiębiorców. Przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznaj się z propozycjami przynajmniej kilku banków. Pytaj o konkretne kredyty na start-up dla przedsiębiorcy. Standardowo można pożyczyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyższe kwoty są wyjątkiem. Decydując się na taki wariant wsparcia, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał płacić nawet 20 procent odsetek. Dokładnie przeanalizuj też wszystkie koszty pożyczonych pieniędzy. Weź pod uwagę: marżę, prowizję, ale także dodatkowe ubezpieczenia.
Często na samym początku, by uzyskać kredyt, niezbędne są zabezpieczenie rzeczowe lub wysoki wkład własny. Chyba że za młodego biznesmena poręczy Europejski Fundusz Inwestycyjny. Ale taki wariant dotyczy banków, które podpisały z funduszem odpowiednią umowę. Unijna gwarancja sprawia, że złagodzone są wymagania dotyczące wkładu własnego czy maksymalnej kwoty kredytu. Złagodzone są także wymogi gwarancyjne - np. wystarczy skromny biznesplan zawierający podstawowe dane odnośnie planowanej działalności. Są też atrakcyjne kredyty dla określonych grup zawodowych. Ale takie kwoty bank pożyczy tylko, m.in. notariuszom, adwokatom, radcom prawnym lub lekarzom prowadzącym gabinet prywatny. Istotny też jest czas na spłatę zadłużenia. Maksymalnie banki udzielą początkującemu biznesmenowi kredytu na 25 lat.
* pieniądze z unii
Wsparcie na rozwinięcie własnego biznesu można otrzymać też w formie dotacji unijnej. Pieniędzy tych trzeba szukać w urzędach pracy. Ale tu jest warunek - trzeba być w rejestrze bezrobotnych. Wartość dotacji z tego źródła nie przekroczy jednak 40 tys. zł. Ale jeśli nie jesteś bezrobotny, to warto poszukać odpowiednich programów w instytucjach dzielących unijną kasę w twoim regionie (np. na Mazowszu jest to Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych). Jednak w tym przypadku musisz wykazać się wyjątkową skrupulatnością w wypełnianiu wniosków o dotację, a jak już ją otrzymasz, to będziesz musiał właściwie rozliczyć się z wydatkowanych środków. Zanim rozpoczniesz starania o środki z UE, to musisz mieć na uwadze, że wiele programów posiada obostrzenia, np. jeśli nie utrzymasz biznesu przez dwa lata, to będziesz musiał oddać podarowane pieniądze.
* popularny leasing
Jego zasady są proste. Strona korzystająca - leasingobiorca - zobowiązuje się płacić ratalne opłaty za użytkowanie konkretnego sprzętu leasingodawcy, czyli stronie finansującej. Ich wysokość, częstotliwość i przede wszystkim okres, na jaki wyznaczona jest dzierżawa, określone są w umowie - koniecznie musi być zawarta w formie pisemnej. Decydując się na leasing, możesz zgłosić się bezpośrednio do producenta rzeczy, którą chcesz "wydzierżawić", lub skorzystać z pośrednika - biura leasingowego profesjonalnie zajmującego się świadczeniem tego typu usług. Leasing pozwala na uniknięcie dodatkowych kredytów na zakup sprzętu (głównie samochodów i specjalistycznych maszyn).
Warto też zaznaczyć, że korzystając z leasingu przedsiębiorca może obniżyć podstawę opodatkowania poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu np. raty leasingowej, opłat manipulacyjnych czy kosztów użytkowania przedmiotu, który jest wzięty w leasingu. To, co przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów, zależy od tego, czy korzysta z leasingu operacyjnego czy finansowego. Ta forma szczególnie się opłaca wtedy, gdy nie masz innego wsparcia finansowego na start, np. w formie dotacji z Unii Europejskiej.
* factoring dla młodych firm
To stosunkowo nowa usługa bankowa. Jest dobrym rozwiązaniem dla młodych firm, którym zależy na rozwoju, a narażone są na brak płynności finansowej i sezonowe wahania rynku. Factoring to forma kredytu zawierana przez co najmniej trzy podmioty - pośrednika transakcji (factora) właściciela firmy (factoranta) oraz jego dłużników. Instytucja finansowa (factor) przejmuje na jakiś czas zobowiązania dłużników wobec przedsiębiorcy. To umożliwia właścicielowi firmy płynne prowadzenie działalności finansowej. Dodatkowo bank zajmuje się roszczeniem wobec dłużników przedsiębiorcy.