Narty

i

Autor: melanieschamboeck0/Pixabay/cc0

Wyciągi narciarskie MOGĄ działać. Kuriozalna POMYŁKA rządu!

2020-12-29 8:18

Chociaż 21 grudnia rząd wydał rozporządzenia, zgodnie z którym wyciągi narciarskie mają być zamknięte, to wygląda na to, że decyzja nie ma podstaw. Znany prawnik Piotr Shramm zwrócił uwagę na kuriozalną pomyłkę rządu. W rozporządzeniu wpisano niewłaściwy kod PKD, który nie obejmuje stoków narciarskich. Czy w takim razie powinniśmy przygotować narty na nowy sezon?

Rozpoczęty w piątek 18 grudnia sezon narciarski miał być bardzo krótki. Nowe obostrzenia rządu weszły w życie od 28 grudnia. Mowa w nich m.in. o całkowitym zamknięciu hoteli, zamknięciu stoków narciarskich czy ograniczeniu w przemieszczaniu się w Sylwestra od godz. 19.00 do godz. 6.00 rano 1 stycznia. Branża narciarska jest jedną z tych, która najbardziej ucierpi wskutek nowych restrykcji.

Wygląda jednak na to, że sprawa stoków narciarskich wcale nie jest przesądzona. Znany prawnik Piotr Schram zwrócił uwagę, że zamknięcie stoków do 17 stycznia może nie mieć podstaw. - Podchwyciły to wszystkie media w Polsce, powtarzając za przemawiającym na konferencji prasowej premierem Mateuszem Morawieckim, że od dziś do 17 stycznia wszystkie wyciągi w Polsce pozostaną zamknięte. Ale czy ktoś w Polsce to sprawdził? Czy spojrzał na wydane rozporządzenie i jego treść? – napisał prawnik.

Na czym polega problem?

Narty w Czechach. Czy stoki narciarskie są otwarte dla Polaków?

Sylwester bez godziny policyjnej, ale zakaz wychodzenia z domu obowiązuje? O co chodzi? Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Schramm zwrócił uwagę na fragment rozporządzenia, które miało zamknąć stoki narciarskie: "Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków (…)”.

Kluczowe jest tutaj PKD 93.0. Jeśli zwrócimy uwagę na zapisy Polskiej Klasyfikacji Działalności, to pod tym wpisem nie znajdziemy „działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z” ani „obsługi wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z”.

Sonda
Narty czy snowboard?

Jak pisze Schramm, podklasa 49.39 w PKD to „transport drogowy pasażerski pozostały, taki jak: – rozkładowe dalekobieżne przewozy autobusowe, – wynajem autobusów z kierowcą, przewozy wycieczkowe i turystyczne oraz inne okazjonalne przewozy autobusowe kursujące bez ustalonego rozkładu, – przewozy wahadłowe między portem lotniczym a stałymi punktami w centrum miasta, – działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich pod warunkiem, że nie są częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji, – autobusowe przewozy szkolne i pracownicze, – transport pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta”.

- Nie ma zatem podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce. Raz jeszcze namawiam do skrupulatności i rzetelności w prowadzeniu analiz – zwraca uwagę Piotr Schramm.

Najnowsze