Turcja

i

Autor: Shutterstock Turcja

Stopover, czyli przerwa na zwiedzanie podczas podróży lotniczej

2017-05-07 16:00

Planujesz dalekodystansową podróż z przesiadką? Może cię zainteresować opcja stopover, która umożliwia zwiedzenie miasta pośredniczego. Jeżeli chcesz produktywnie spędzić czas w oczekiwaniu na samolot, sprawdź, jak zaplanować wydłużoną przesiadkę stopover.

Zdarza się, że podróżni, którzy wykupili bilet lotniczy z przesiadką, nie mogą opuszczać lotniska. Jednak coraz częściej linie lotnicze przygotowują dla nich ofertę stopover, umożliwiającą obejrzenie miasta, w którym znajduje się hub pośredni. Niektórzy przewoźnicy dają szansę na odwiedzenie jednej, a nawet paru miejscowości pośrednich, inni nie przewidują takiej opcji. Zawsze warto upewnić się, czy zwiedzanie jest możliwe bez dodatkowych opłat.

Przeczytaj także: Majówka 2017. Jak upolować tani bilet lotniczy

Na czym polega stopover?
Stopover to przerwa w podróży w punkcie przesiadkowym, która trwa powyżej 24 godzin. (Wyjątek stanowią: Ameryka Północna, gdzie stopover wynosi ponad cztery godziny, Ameryka Środkowa i Panama, gdzie o stopover można mówić w przypadku przerwy, która trwa przeszło sześć godzin.) Stopover to opcja na życzenie klienta. Aby z niej skorzystać, należy dokonać odpowiedniej rezerwacji podczas zakupu biletu lub skonsultować się z pośrednikiem.

Jak wykupić ofertę stopover?
Zasady rezerwacji stopover różnią się w zależności od przewoźnika. Coraz częściej ofertę można wykupić online. Przykładowo, islandzkie linie WOW Air proponują sprzedaż w sieci. Uruchomiły nawet specjalną stronę, na której podróżni znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W przypadku Air France proces rezerwacji jest nieco bardziej skomplikowany. Na stronie przewoźnika należy wybrać lot w taryfie elastycznej w kategorii "Multiple Destinations". Niestety, w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się pomoc agenta.

Patrz też: Polujesz na tanie bilety lotnicze? Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów

Niektóre linie, jak np. JAL Japan Airlines, zawyżają ceny biletów z opcją stopover. Inni przewoźnicy, jak np. Etihad Airways, oferują stopover na preferencyjnych warunkach głównie pasażerom pierwszej klasy, biznes lub Residence.

Które linie oferują stopover?
Wielu przewoźników wprowadziło już do swojej oferty funkcję stopover. Wśród nich warto wymienić:
Air Canada
Icelander
WOW Air
Finnair
Air France
TAP Portugal
Etihad
Emirates
JAL Japan Airlines
Air China
Thai Airways
Singapore Airlines

Może cię zainteresować: Tanie bilety lotnicze do Azji

Jakie korzyści niesie opcja stopover?
Czasem program stopover zawiera bezpłatne bilety wstępu do muzeów i innych atrakcji turystycznych, degustację trunków i lokalnej kuchni, darmowe przejazdy oraz zniżki na hotele, a nawet - bezpłatny nocleg, co zdarza się chociażby w przypadku oferty Thai Airways czy JAL Japan Airlines. Niektórzy przewoźnicy zapewniają nawet dowóz do hotelu.

Stopover w Europie
Funkcja stopover cieszy się dużą popularnością w Skandynawii. Wprowadziły ją linie Icelandair i Finnair. Ten pierwszy jest narodowym przewoźnikiem Islandii. Umożliwia postój do siedmiu dni w Reykjaviku dla klientów podróżujących między Ameryką a Europą. Dodatkowo, oferował Stopover Buddy - pomoc pracownika linii lotniczych, którego można było wynająć na jeden dzień, żeby ułatwić sobie zwiedzanie i dopełnienie formalności. Dzięki wprowadzeniu do oferty stopover, sprzedaż biletów Icelandaira wzrosła.

Zobacz także: Nowe tanie połączenia lotnicze z Wizz Airem i Transavią

W TAP Portugal pasażerowie mogą skorzystać z bezpłatnego lotu do Porto lub Lizbony, napić się lokalnego wina w restauracji, skosztować lokalnych potraw, zwiedzić za darmo muzeum albo przejechać się bezpłatnie tuk-tukiem. Z kolei Air France proponuje swoim klientom wizytę w Paryżu.

Kto na tym zarabia?
Program stopover zazwyczaj wiąże się z większymi zyskami przewoźnika lotniczego, a jednocześnie prowadzi do zwiększenia liczby turystów w danym ośrodku. Dlatego biura promocji poszczególnych regionów coraz chętniej nawiązują współpracę w kwestii stopover z operatorami połączeń lotniczych.

Jeśli nie stopover, to co?
Alternatywą dla stopover może być layover, czyli przerwa w podróży nieprzekraczająca 24 godzin. Ciekawe rozwiązanie stanowią też bilety kupowane w opcji "Multiple destinations", czyli z przesiadką po drodze. Można także dokonać zakupu kilku oddzielnych biletów. Wadą tego typu połączeń są często wyższe opłaty lotniskowe. Zaletą jest to, że nie trzeba konsultować z nikim zwiedzania i można obejrzeć miasto pośrednie we własnym zakresie.

Oprac. na podst. pasazer.com, tickets.pl, efly.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze