Stopy procentowe znowu w górę! Co z kredytami?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę! Co z kredytami?

Stopy procentowe i inflacja

Stopy procentowe w Polsce na poziomie 10 proc. Eksperci już to wiedzą

2022-08-11 16:23

W Polsce sytuacja ekonomiczna staje się bardzo niepokojąca. Zmagamy się z rekordową inflacją, która doszła do 15,5 proc. Lekiem na całe zło miała być podwyżka stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim w 2022 roku podnosiła już stopy procentowe wielokrotnie dochodząc póki co do poziomu 6,5 proc. Okazuje się jednak, że sytuacja w 2023 roku nie będzie lepsza. Eksperci już to wiedzą. Oprócz jednej z najdotkliwszych w Europie inflacji, przewiduje się również znaczny wzrost stóp procentowych, które według Bank of America Global Research osiągną 9, a nawet 10 proc..

Stopy procentowe mogą dojść do 10 proc.

Drożyzna, rekordowa inflacja pożera pieniądze Polaków. Inflacja w Polsce w czerwcu 2022 roku doszła już do poziomu 15,5 proc. Do końca roku może osiągnąć poziom 20 proc. Lekiem na całe zło miało być podniesienie stóp procentowych, co najbardziej odczuwają kredytobiorcy. Raty za kredyty mieszkaniowe w ciągu roku w wielu przypadkach podwoiły się. Skutki tego mają zminimalizować wakacje kredytowe. Tymczasem okazuje się, że i pod tym względem może być jeszcze gorzej. Eksperci już to wiedzą. Oprócz jednej z najdotkliwszych w Europie inflacji (w 2023 roku inflacja w Polsce prognozowana jest na 8 proc.), przewiduje się również znaczny wzrost stóp procentowych, które według Bank of America Global Research osiągną 9, a nawet 10 proc..

Wśród gospodarek, które najdotkliwiej odczuwają skutki obecnych zakłóceń gospodarczych, analitycy CEIC z ISI Emerging Markets Group wskazują Polskę. Według nich w najbliższej przyszłości problemem nad Wisłą będzie nie tylko inflacja, ale również stopy procentowe, których średnia wysokość w 2022 r. ma wynieść 4,4 proc., a później nawet i 10 proc. Jak wynika z raportu CEIC, ponownie jedynie Turcja i Rosja mogą spodziewać się większego wzrostu stóp procentowych, odpowiednio o 14 proc. i 13,4 proc..

Firma badawcza

ISI Emerging Markets Polska Sp. z o.o. należy do grupy ISI Emerging Markets Group – wiodącego dostawcy informacji (danych, analiz, badań, raportów) makroekonomicznych, spółkowych i branżowych na temat rynków wschodzących i rozwiniętych. 

ISI Emerging Markets Group składa się z dwóch marek: EMIS (wrażliwe i trudno dostępne dane o firmach, branżach i krajach rynków wschodzących) oraz CEIC (kompleksowe i dokładne dane makroekonomiczne dotyczące ponad 200 gospodarek rynków wschodzących i rozwiniętych, analizy i badania ekonomiczne oraz inwestycyjne dla ekonomistów, analityków, inwestorów, korporacji i uniwersytetów). 

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze