Renta rodzinna dla studenta
Prawo do renty rodzinnej przysługuje dziecku rodzica, który zmarł, a miał prawo do emerytury, renty, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub też zasiłku/świadczenia przedemerytalnego. W takiej sytuacji dziecko może wnieść o wypłatę renty rodzinnej po zmarłym, o ile spełnia odpowiednie warunki. ZUS przyznaje rentę rodzinną dzieciom:
* do ukończenia 16 lat,
* jeśli się uczą - do ukończenia 25 lat,
* bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
Ważne!
Jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty ZUS przedłuża do zakończenia tego roku studiów. Studenci świadczenie dostają co miesiąc, do końca roku akademickiego, czyli do września.
Zbliża się ważny termin
Tylko do 31 października 2024 jest czas na złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przez studentów, którzy pobierają rentę rodzinną. Jeśli student nie dotrzyma terminu, musi liczyć się z wstrzymaniem wypłaty renty. Natomiast w przypadku, gdy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż październik, zaświadczenie o dalszej nauce należy złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę
ZUS przypomina również, że ważne jest, aby student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależne świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami.
Kiedy nie trzeba składać wniosku w ZUS o przedłużenie renty rodzinnej?
Nie trzeba corocznie przedstawiać informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). W tym przypadku ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres, ale w każdej chwili możne sprawdzić, czy nauka jest faktycznie kontynuowana.