Operator ciągnika rolniczego

i

Autor: Milesl, public domain, pixabay.con Operator ciągnika rolniczego

Świadczenia dla rolników. Wszystko o emeryturach rolniczych

2019-06-12 5:07

Rolniku – przedstawiamy ci poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaka emerytura ci przysługuje, kiedy możesz przejść na wcześniejszą emeryturę, jakie okresy wliczają się do ubezpieczenia i jak złożyć wniosek? Na wszystkie te pytania odpowie ci poniższy artykuł.

Emerytura rolnicza jest przyznawana na zupełnie innych zasadach niż w ZUS. Aby ją otrzymać, musisz spełnić dwa warunki:

  • osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn,
  • udowodnić staż w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym, który wynosi co najmniej 25 lat, czyli opłacać składki emerytalno-rentowe w KRUS minimum ćwierć wieku.

Uwaga!

Oba warunki muszą być spełnione

Ważne!

Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.


Kiedy wcześniejsza emerytura?

Z prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej możesz skorzystać, jeśli do dnia 31 grudnia 2017 r. spełniłeś następujące warunki:

  • ukończyłaś 55 lat (kobiety) lub ukończyłeś 60 lat (mężczyźni)
  • opłacałeś składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez okres co najmniej 30 lat,
  • zaprzestałeś prowadzenia działalności rolniczej.

Uwaga!

Musisz spełnić wszystkie warunki


Jakie okresy wlicza się do ubezpieczenia?

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, zalicza się okresy:

  1. podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990;
  2. prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;
  3. od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.

Co ważne, przy ustalaniu prawa do emerytury z KRUS nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze. To oznacza, że stażu w KRUS nie możesz uzupełnić okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu w ZUS. Dotyczy to wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Kiedy emerytura z KRUS i ZUS?

W niektórych sytuacjach możesz jednak otrzymywać jednocześnie dwa świadczenia – zarówno emeryturę rolniczą jak i pracowniczą. Kiedy możesz na to liczyć? Jeśli po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego przysługuje ci prawo do emerytury rolniczej (czyli udowodnisz co najmniej 25-letni okres opłacania składek w KRUS) oraz masz prawo do emerytury pracowniczej (z ZUS), możesz pobierać oba świadczeń emerytalne. Musisz jednak pamiętać, aby złożyć wnioski zarówno w jednej, jak i w drugiej instytucji.

Może się zdarzyć, że opłacałeś składki zarówno w ZUS jak i w KRUS, ale KRUS odmawia ci przyznania emerytury rolniczej ze względu na zbyt krótki okres ubezpieczenia w KRUS (dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.). W takiej sytuacji możesz ubiegać się o wyższą kwotę emerytury z ZUS. Przysługuje ci bowiem zwiększenie świadczenia za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Na jaką podwyżkę możesz liczyć? Jej wysokość jest ustalana w taki sam sposób, jak część składkowa emerytury lub renty rolniczej. To oznacza, że za każdy rok podlegania ubezpieczeniu w KRUS twoja emerytura zwiększy się o 1 proc. najniższej emerytury.


Jak złożyć wniosek

Wniosek składasz na formularzu KRUS SR-20. Do niego dołączasz:

  • dokumenty potwierdzające okresy pracy i prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz opłacenia składek w KRUS)
  • dokumenty potwierdzające okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeśli legitymuje się innym ubezpieczeniem społecznym niż rolnicze,
  • dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą.

Aby potwierdzić okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego przed 1 lipca 1977 r. (gdy rolnicy nie podlegali ubezpieczeniu społecznemu), trzeba przedstawić dokument potwierdzający własność gospodarstwa (np. akt notarialny, akt własności ziemi czy umowa dzierżawy). Jeśli pracowałeś w gospodarstwie rolnym rodziców lub dziadków jako domownik przed 1 stycznia 1983 r., a następnie przejąłeś to gospodarstwo, musisz złożyć oświadczenie, że w nim pracowałeś.


Jak się wylicza emeryturę rolniczą?

Emerytura rolnicza składa się z dwóch części: składkowej i uzupełniającej.
Suma obu stanowi pełną wysokość świadczenia. Dla każdej z tych części ustala się wskaźnik wymiaru.

Ważne!

Wskaźnik wymiaru emerytury to liczba wyrażająca stały stosunek świadczenia emerytalno-rentowego (części składkowej/uzupełniającej) do emerytury podstawowej ( z zaokrągleniem do drugiego miejsca po przecinku).

Część składkowa

Część składkową ustala się przyjmując po 1% emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Do tych lat dolicza się m.in.:

  • lata podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1990 r. – po 1% emerytury podstawowej za każdy rok (więcej niż 1% w przypadku opłacenia rocznej składki wyższej niż 120% przeciętnej emerytury podstawowej w danym roku),
  • lata prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie w okresie od dnia 1 lipca 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r., za który była opłacana składka na Fundusz Emerytalny Rolników – po 1% emerytury podstawowej za każdy rok,
  • lata prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim – bez podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu – po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed dniem 1 lipca 1977 r., jednak nie wcześniej niż 25 lat przed spełnieniem warunków nabycia prawa do emerytury rolniczej lub renty rolniczej – po 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok (praktycznie ten przepis jest martwy od 1 lipca 2002 r.),
  • podlegania innemu ubezpieczeniu (jeśli z tego tytułu ubezpieczonemu nie przyznano emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów), które przelicza się w wymiarze półtorakrotnym – tych okresów, nie uwzględnia się przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej (również emerytury tzw. „wcześniejszej”) osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r.

Ważne!

Emerytura podstawowa od 1 marca 2019 r. do 29.02.2020 r. wynosi 938,97 zł.

Część uzupełniająca

Część uzupełniająca wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza niż 20. Za każdy pełny rok powyżej 20 lat przyjęty do części składkowej obniża się część uzupełniającą o 0,5% emerytury podstawowej.

Uwaga!

Część uzupełniająca nie może wynosić mniej niż 85% emerytury podstawowej, a suma części składkowej i części uzupełniającej nie może być niższa od emerytury podstawowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze