Opłaty dla rodziców w szkołach

i

Autor: Shutterstock

Świadczenie dobry start w pytaniach i odpowiedziach

2018-06-19 9:00

Zasady przyznawanie pieniędzy w ramach programu dobry start są klarowne a wnioski proste do wypełnienia. Zebraliśmy jednak 10 najczęściej zadawanych przez Czytelników pytań, by rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.

1.Czy jeśli w terminie nie złożę wniosku o świadczenie, będę to mogła zrobić już po rozpoczęciu roku szkolnego?

Wniosek o świadczenie dobry start można złożyć nie tylko w wakacje, ale i w trakcie trzech pierwszych miesięcy roku szkolnego. Pamiętaj, że masz na to czas najpóźniej do 30 listopada. Przyjmowanie wniosków o świadczenie dobry start rusza już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).

2. Czy na dziecko w zerówce umiejscowionej w szkole dostanę 300 zł?

Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w szkole, z wyjątkiem szkół policealnych i szkół dla dorosłych Oznacza to, że program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Umiejscowienie zerówki w szkole nie wpływa na prawo do świadczenia dobry start.


3. Czy 300 zł otrzymam tylko na pierwsze czy na każde z uczących się dzieci?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24 lat. Oznacza to, że jeśli w danej rodzinie jest dwoje takich dzieci, otrzyma ona w sumie 600 złotych. Jeśli do naukę w roku szkolnym 2018/2019 rozpocznie troje dzieci, rodzina otrzyma 900 złotych itd.


4. Czy od świadczenia zapłacę podatek?

Nie. Świadczenie z programu dobry start jest zwolnione od podatku. Oznacza to, że otrzymasz je w pełnej wysokości.

5. Gdzie powinnam złożyć wniosek o świadczenie?

Wnioski o świadczenie będą przyjmować i realizować te same instytucje, które obsługują obecnie świadczenie 500+. Aby dowiedzieć się o jaką instytucję chodzi w Twoim przypadku, zapytaj o to w swoim urzędzie miasta lub gminy. W praktyce instytucją, w której złożysz wniosek, może być np. urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna (np. centrum świadczeń). Natomiast w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, wniosek składa się w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

6. Czy muszę zbierać rachunki za wyprawkę czy świadczenie będzie przyznawane bez względu na to czy je mam czy też nie?

W programie „Dobry Start” nie ma wymogu dokumentowania wydatków. Rząd szanuje autonomię rodziny, ponieważ to właśnie rodzina najlepiej wie, jakie są potrzeby dziecka i jak można je zaspokoić. Nie musisz więc zbierać i okazywać żadnych rachunków.


7. Czy komornik lub windykator może zabrać mi środki ze świadczenia?

Świadczenie dobry start nie podlega egzekucji komorniczej. Komornik nie może więc zająć tych środków. Mogą się jednak zdarzyć nieporozumienia w przypadku egzekucji z rachunku bankowego. Aby tego uniknąć osoby wobec których jest prowadzona egzekucja komornicza, nie powinny wybierać wypłaty świadczenia dobry start na konto bankowe. W takiej sytuacji warto ustalić z gminną instytucją, w której składasz wniosek, inną formę wypłaty świadczenia (może to być np. przekaz pocztowy).

8. Czy jeśli przez świadczenie dochód naszej rodziny wzrośnie tak, że przekroczy kwotę wymaganą do przyznania zasiłku to stracimy pomoc z MOPS-u?

Świadczenie dobry start nie jest brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Jeśli otrzymujesz pomoc z MOPS-u, nie musisz się więc obawiać, że ją stracisz z powodu otrzymania świadczenia dobry start.

9. Czy pod wnioskiem o świadczenie podpis może złożyć jedno czy musi dwoje rodziców?

Do otrzymania świadczenia wystarczy, ze wniosek podpisze tylko jeden z rodziców. Jeśli jednak dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia.


10. Kto ma prawo złożyć wniosek o świadczenie?

Wniosek o świadczenie dobry start może złożyć jedno z rodziców, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Ten ostatni to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosek o świadczenie dobry start powinien złożyć rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Co ważne, w odniesieniu do dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosku dobry start nie można złożyć za pośrednictwem banku. Wniosek należy złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie osobiście lub listownie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze