Szkolna wyprawka dla wnuka

i

Autor: archiwum se.pl

Świadczenie dobry start

2018-06-18 11:10

Niebawem ruszy nowy rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi – dobry start. W  ramach programu uczniowie otrzymają raz w roku po 300 zł. Świadczenie ma pomóc rodzicom pokryć wydatki związane z wyprawieniem dziecka do szkoły. Wyjaśniamy, na jakich zasadach przyznawane będzie świadczenie.

Świadczenie dobry start trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. Program dobry start to inwestycja w edukację polskich dzieci, a zarazem realizacja obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. W ramach programu rodziny mogą liczyć na świadczenie dobry start w wysokości 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole.

Kto może otrzymać świadczenie

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych okres ten wydłuża się do ukończenia 24 lat). Dotyczy to dzieci wychowujących się zarówno w rodzinach, jak i tych przebywających w pieczy zastępczej. Świadczenie nie przysługuje na dzieci realizujące przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, jak i w zerówce prowadzonej w szkole. Nie przysługuje również uczniom szkół policealnych, szkół dla dorosłych, jak i studentom.

Jak otrzymać świadczenie

Świadczenie dobry start przyznawane jest na wniosek, który może złożyć jedno z rodziców dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Ten ostatni to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosek o świadczenie dobry start powinien złożyć rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Bez obaw o inne świadczenia

Warto nadmienić, że świadczenie dobry start jest dodatkową, całkowicie niezależną od darmowych podręczników formą wsparcia dla rodzin. W efekcie rodziny dzieci w wieku szkolnym mogą liczyć zarówno na świadczenie, jak i na darmowe podręczniki. Świadczenie z programu dobry start jest zwolnione od podatku i przysługuje w pełnej wysokości. Nie wlicza się go również do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Jeśli zatem rodzina otrzymuje np. zasiłek z pomocy społecznej, nie musi się obawiać, że go straci.

Gdzie złożyć wniosek

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej wniosek należy złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie).

Uproszczona procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Ważne terminy
Przyjmowanie wniosków o świadczenie dobry start rusza już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).  Im wcześniej jednak rodzina złoży wniosek, tym szybciej  trafią do niej pieniądze.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mrpips.gov.pl/DobryStart Ważne! Od 1 lipca rodziny mogą złożyć ONLINE wniosek o wszystkie świadczenia dla rodzin!

HARMONOGRAM SKŁADANIA WNIOSKÓW I WYPŁATY

Wniosek będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). Uwaga! Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Jeśli nie dotrzymasz tego terminu, pozbawisz się prawa do świadczenia dobry start.

WAŻNE! Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Oznacza to, że – uwzględniając możliwości organizacyjne danej gminy – rodziny będą mogły otrzymać wsparcie w terminie najbliższym rozpoczęcia roku szkolnego, czyli nawet przed 1 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Pieniądze trafią do rodziny w sposób wskazany przez nią we wniosku o świadczenie dobry start.

Dyżur ekspertów

We wtorek od 10.00 do 12.00
eksperci z MRPiPS
pod nr tel. (22) 515 91 29
odpowiedzą na pytania Czytelników

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze