praca

i

Autor: pexels.com Eurostat: Polska z jednym z najniższych wyników bezrobocia w UE

Świetne dane z rynku pracy. W maju rekordowe niskie bezrobocie

2022-06-06 10:46

5,1 proc. wyniosła w maju br. stopa bezrobocia rejestrowanego – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – To doskonały wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. – wskazuje minister Marlena Maląg. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna – jest bardzo dobra. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek o 0,1 punktu procentowego - dodaje minister.

Majowy wynik jednym z najlepszych po 1990 r.

-5,1 proc. wyniosła w maju br. stopa bezrobocia rejestrowanego – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – To doskonały wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. – wskazuje minister Marlena Maląg. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna – jest bardzo dobra.  W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek o 0,1 punktu procentowego.

– To absolutnie rewelacyjny wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. Mamy powody do zadowolenia – mówi minister rodziny Marlena Maląg. Najniższy poziom bezrobocia w maju br. odnotowano – tak jak w poprzednich miesiącach – w Wielkopolsce (2,8 proc.). Według wstępnych danych w końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych – o 26 tys. mniej niż w końcu kwietnia br. - wylicza minister.

Sonda
Czy zmieniłeś/aś pracę w czasie pandemii koronawirusa?

Eurostat: Polska z jednym z najniższych wyników bezrobocia w UE

Zharmonizowana stopa bezrobocia w kwietniu br., liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3 proc. Polska zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej (po Czechach i ex aequo z Niemcami). Unijna średnia wyniosła 6,2 proc.

Dyrektor ds. strategicznych klientów w ManpowerGroup Piotr Skierkowski  ocenia, że pewne pojedyncze symptomy schłodzenia można zauważyć. Dodał, że zależą one od jednak od lokalizacji firmy i branży, a czasem od indywidualnych uwarunkowań, bo bywa, że jedna firma bez przeszkód produkuje, a druga prowadząca tę samą działalność ogranicza produkcję, bo ma inne portfolio klientów.

Najnowsze