praca

i

Autor: pexels.com Eurostat: Polska z jednym z najniższych wyników bezrobocia w UE

Świetne dane z rynku pracy. W maju rekordowe niskie bezrobocie

2022-06-06 10:46

5,1 proc. wyniosła w maju br. stopa bezrobocia rejestrowanego – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – To doskonały wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. – wskazuje minister Marlena Maląg. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna – jest bardzo dobra. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek o 0,1 punktu procentowego - dodaje minister.

Majowy wynik jednym z najlepszych po 1990 r.

-5,1 proc. wyniosła w maju br. stopa bezrobocia rejestrowanego – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – To doskonały wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. – wskazuje minister Marlena Maląg. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna – jest bardzo dobra.  W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek o 0,1 punktu procentowego.

– To absolutnie rewelacyjny wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. Mamy powody do zadowolenia – mówi minister rodziny Marlena Maląg. Najniższy poziom bezrobocia w maju br. odnotowano – tak jak w poprzednich miesiącach – w Wielkopolsce (2,8 proc.). Według wstępnych danych w końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych – o 26 tys. mniej niż w końcu kwietnia br. - wylicza minister.

Sonda
Czy zmieniłeś/aś pracę w czasie pandemii koronawirusa?

Eurostat: Polska z jednym z najniższych wyników bezrobocia w UE

Zharmonizowana stopa bezrobocia w kwietniu br., liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3 proc. Polska zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej (po Czechach i ex aequo z Niemcami). Unijna średnia wyniosła 6,2 proc.

Dyrektor ds. strategicznych klientów w ManpowerGroup Piotr Skierkowski  ocenia, że pewne pojedyncze symptomy schłodzenia można zauważyć. Dodał, że zależą one od jednak od lokalizacji firmy i branży, a czasem od indywidualnych uwarunkowań, bo bywa, że jedna firma bez przeszkód produkuje, a druga prowadząca tę samą działalność ogranicza produkcję, bo ma inne portfolio klientów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze