szczepionka

i

Autor: www.pixabay.com

Szczepienia na koronawirusa. Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia na COVID-19?

2021-02-20 11:41

Z jednej strony szczepienia w Polsce są dobrowolne i bezpłatne, a z drugiej – rejestrowane w e-Karcie Szczepień. Pojawia się coraz więcej pytań o to, czy szczepienia pracowników będą obowiązkowe. Czy pracodawca może wymagać od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się na COVID-19? Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

Epidemia koronawirusa nie ustaje. Narodowa akcja szczepień przeciwko COVID-19 przynosi nadzieję na powrót do normalności. Pandemia koronawirusa zmieniła nie tylko nasze życie prywatne, ale także zawodowe - od marca 2020 część osób pracuje zdalnie. W dobie pandemii COVID-19 pracodawcy musieli stawić czoła nowej, niełatwej rzeczywistości. Szczepienia na COVID-19 to temat szeroko dyskutowany w zakładach pracy. Uzyskanie odporności na wirusa pozwoli pracownikom na bezpieczny powrót do biur. Zaczęły więc pojawiać się pytania, czy pracodawca ma prawo zmusić pracownika do szczepienia. Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za brak zgody na szczepienie przeciw COVID-19? Czy pracodawca może rekrutować wyłącznie zaszczepionych pracowników? Warto przypomnieć, że podobnie jak w wielu innych krajach, w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe. Zobacz, co mówią przepisy.

ZOBACZ: Potężne długi Watykanu! Papież Franciszek zwolni tysiące pracowników?

Czy szczepionka dla pracowników może być obowiązkowa?

Szczepionka w Polsce jest bezpłatna i dobrowolna. Zdaniem ekspertów, pracodawca może jedynie zachęcać pracowników do szczepień. Nie ma dziś podstaw prawnych, by pracodawca mógł żądać od pracownika szczepienia przeciw COVID-19. Pracodawca nie może także żądać zaświadczenia o szczepieniu od osób, które biorą udział w procesach rekrutacyjnych. Pracodawca nie może skłonić pracowników do zaszczepienia się przeciw COVID-19, powołując się na przepisy BHP.

Co więcej, pracodawca podczas rekrutacji nie może dyskwalifikować kandydatów bez ważnego szczepienia, ponieważ byłoby to aktem dyskryminacji. Pracownik, który odmówi w pracy szczepienia, nie może ponieść z tego powodu żadnych konsekwencji. Nie mogą mieć tu miejsca kary finansowe czy np. zwolnienie z pracy.

Firma doradcza Grant Thornton dodatkowo przypomina, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kodeks pracy jednoznacznie wyrażają zasadę równego traktowania, zgodnie z którą pracodawca nie może różnicować swoich pracowników ze względu na osobiste uwarunkowania, poglądy czy preferencje.

SPRAWDŹ: PILNE! Zakaz noszenia przyłbic i chust! Minister potwierdza nowe obostrzenia

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze