Są wyniki badań! Lekarze już wiedzą czy pacjent z Nowego Sącza jest zakażony koronawirusem!

i

Autor: Michał Jarmoluk/cc0/pixabay Z Warszawy dotarły już wyniki badań mężczyzny, który trafił do sądeckiego szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem

Sztuczna inteligencja zmienia medycynę

2020-02-25 13:50

Sztuczna inteligencja (uczenie maszynowe) coraz powszechniej wkracza również do medycyny. To technologie jutra, integrujące nowoczesne systemy komputerowe dla diagnostyki i terapii różnych schorzeń. A możliwości wykorzystanie sztucznej inteligencji wydają się nieograniczone. Oto kilka dni temu świat obiegła informacja, że naukowcom z Masaachusetts Institute of Technology udało się, właśnie z pomocą sztucznej inteligencji, odkryć nowy antybiotyk, który ma szansę zwalczać najgroźniejsze bakterie.

- W medycynie istnieją ogromne możliwości, jeśli chodzi o stosowanie najnowocześniejszych technologii. I to się już od paru lat dzieje, a najbardziej jest widoczne w chirurgii, gdzie coraz częściej stosowane są roboty, ale też i w innych dziedzinach – mówi prof. Krzysztof Giannopoulos, kier. Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Hematologia Nowej Generacji.

– Teraz technologię jutra chcemy na większą skalę wprowadzać do hematologii, stąd idea utworzenia stowarzyszenia, które będzie angażować nie tylko lekarzy hematologów, ale też lekarzy innych specjalności - dodaje.

Taka współpraca, z wykorzystaniem odpowiednich systemów komputerowych, tworzeniem algorytmów, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, powinna sprawić, że wzrośnie rozpoznawalność chorób hematologicznych, co przełoży się na lepsze rokowanie i skuteczność leczenia.

- Zakładamy ściślejszą współpracę z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, chcemy przekazywać lekarzom rodzinnym algorytmy, które będą dla nich pomocne w różnicowaniu i diagnozowaniu chorób. Pierwszym projektem naszego Stowarzyszenia jest kampania edukacyjna poświęcona splenomegalii, czyli powiększeniu śledziony. Splenomegalia nie jest chorobą, ale objawem bardzo wielu różnych chorób, nie tylko hematologicznych. Może być objawem nowotworów hematologicznych, ale też niektórych schorzeń wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych, może towarzyszyć niektórym chorobom rzadkim, jak chorobie Gauchera, Niemann’a-Picka. Dlatego tak trudne jest rozpoznanie tej właściwej, a wdrożenie sztucznej inteligencji w diagnostykę z pewnością to ułatwi – podkreśla prof. Giannopoulos.

Jednocześnie przypomina, jak ważne jest wykonywanie jednego z podstawowych badań – morfologii krwi. To absolutna konieczność, priorytet w diagnozie chorób hematologicznych. A w niektórych przypadkach także usg jamy brzusznej.

- Ponieważ przyczyn splenomegalii jest tak wiele, konieczna jest interdyscyplinarność w przypadku stwierdzenia powiększenia śledziony – mówi prof. Krzysztof Giannopoulos.

Bo dalej chorym może zajmować się już ten specjalista, któremu dana jednostka chorobowa „podlega” - hematolog, hepatolog, chirurg naczyniowy, specjalista od chorób zakaźnych czy jeszcze inny.

Oczywiście nie poprzestaniemy na tym jednym projekcie, dotyczącym splenomegalii, będą kolejne, mające na celu, podobnie jak i ten, działalność edukacyjną i naukową, zwiększanie dostępu do innowacji w hematologii, usprawnianie diagnostyki. A wszystko to z wykorzystaniem, rzecz jasna, sztucznej inteligencji. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze