świeczka znicz

i

Autor: Getty Images

Kryzys energetyczny

Władze Szwajcarii apelują do mieszkańców o robienie zapasów świeczek!

2022-09-24 18:15

„Tej zimy powinniśmy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo świeczek i drewna do kominka, jeśli mamy kominek” powiedziała Laurianne Altwegg, wiceprzewodnicząca Federalnego Urzędu ds. Energii Szwajcarii w rozmowie ze szwajcarskim nadawcą publicznym RTS. W Szwajcarii podczas najbliższej zimy może zabraknąć nawet 3TWh energii elektrycznej.

Nasila się kryzys energetyczny

Bilans energetyczny Szwajcarii w dużej mierze opiera się o import energii z sąsiednich krajów, a ten może być w tym roku mniejszy ze względu na zmniejszone dostawy gazu z Rosji do Niemiec oraz konserwację reaktorów elektrowni atomowych we Francji.

Niepokój o ciągłość dostaw energii widać nie tylko w Szwajcarii, ale także w Niemczech, gdzie minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział ogrzewanie budynków użyteczności publicznej tylko do 19 stopni Celsjusza w związku z kryzysem energetycznym

Czy Polsce również grożą tzw. blackouty?

Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, duży blackuot Polsce na razie nie grozi, możliwe są jednak tzw. mikroblockouty, czyli wyłączenia energii na małych obszarach.

Poważny, ogarniający większy obszar kraju blackout jest możliwy w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych np. sabotażu, co biorąc pod uwagę sytuację za naszą wschodnią granicą oraz szersze działania Kremla mające na celu energetyczną destabilizację Europy wcale nie jest wykluczone.

Jeśli wykluczymy celowe działania destabilizacyjne, polski system elektroenergetyczny, oparty w głównej mierze o elektrownie węglowe, jest w chwili obecnej jednym z bezpieczniejszych w Europie. Jeśli nie zabraknie nam węgla, z bilansowaniem mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym nie powinno być większych problemów tej zimy uważają eksperci z  Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Wegla. 

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Borys

-Aż strach pomyśleć co by było, gdybyśmy kilka lat temu posłuchali „dobrych rad” o szybkim i całkowitym odcięciu się od węgla i poszli w ślady naszych sąsiadów z zachodu Europy. Bez elektrowni atomowych, jakich długo jeszcze w naszym kraju nie będzie, tylko i wyłącznie węgiel zapewni naszemu krajowi stabilność i bezpieczeństwo energetyczne- dodają eksperci Izby.. 

Tymczasem kryzys energetyczny robi się naprawdę poważny. Polskie elektrownie ogłosiły sygnał o „okresie zagrożenia”. Najbliższe miesiące będą trudne dla Polaków, bo rezerwa mocy w systemie energetycznym okazała się zbyt niska. Wszystkie jednostki Polskich Sieci Elektroebergetycznych są w stanie gotowości.

Źródł: Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Wegla 

Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze