Dodatek elektryczny do prądu 2023

i

Autor: gettyimages Dodatek elektryczny 2023 - do kiedy wypłata dodatkiu 1000 zł i 1500 zł?

Kryzys energetyczny

Limit prądu 2000 kWh. Czy to realne zużycie? Ile prądu zużywa się w domu

2022-09-21 15:15

Czy rządowy limit energetyczny jest do spełnienia? Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt tzw. tarczy solidarnościowej oraz i zapowiedział, że rząd zamrozi ceny prądu. Ile prądu zużywa w domu przeciętna rodzina? "Według danych GUS, średnie zużycie energii elektrycznej w Polsce na gospodarstwo domowe wyniosło 1996 kWh w 2020 r. przy czym w miastach średnia to 1752,5 kWh a na wsi 2486,2 kWh." - powiedział Super Biznesowi Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com. "Musimy pamiętać, że dane za ten rok trudno uznać za reprezentatywne, gdyż Polacy masowo przeszli na pracę zdalną, choć wzrost w porównaniu z 2019 r. wyniósł tylko 1,6%" - dodał.

Gwarantowana cena prądu

Nowe zasady mają wejść w życie z początkiem 2023 roku. Gwarantowaną cenę prądu będą miały gospodarstwa domowe, które w ciągu roku zużyją do 2000 kWh prądu. To samo dotyczy rolników oraz rodziny z co najmniej trójką dzieci i takie, w których jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością do 2600 kWh. W gospodarstwach jednoosobowych, 2+1 lub 2+2 łatwiej wypracować kontrolę nad oszczędzaniem prądu, niż w gospodarstwach wielodzietnych. Ci ostatni są zdecydowanie bardziej narażeni na obciążenia dodatkowymi kosztami za energię eklektyczną.

"W granicach 2000 kWh może się zmieścić nawet rodzina trzyosobowa, ale raczej w mieszkaniu, nie w domu i raczej bez pracy zdalnej" - powiedział Super Biznesowi Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com.

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Czy łatwo przekroczyć limit?

Właściciele pomp ciepła oraz innych instalacji grzewczych zasilanych energią elektryczną muszą liczyć się z przekroczeniem limitu 2000 kWh w ciągu roku i z większymi rachunki za prąd. Dla nich limit 2000 kWh jest zdecydowanie zbyt niski. To samo dotyczy właścicieli mieszkań, którzy do przygotowania posiłków używają kuchenki elektrycznej - płyta indukcyjna zużywa najwięcej prądu.

"Na załapanie się na rządowy limit nie mają za to żadnych szans gospodarstwa używające energii elektrycznej lub pomp ciepła do ogrzewania, a mówimy o ok. milionie gospodarstw" - stwierdził Czyżewski. "Najczęściej przekroczą limit trzykrotnie lub nawet więcej. Pamiętajmy, że ta grupa zainwestowała często w wymianę kopciuchów wedle zaleceń władz i uchwał antysmogowych, aby nie emitować do atmosfery szkodliwych substancji" - dodał.

Sonda
Jakie kryterium byłoby lepsze w przypadku zamrożenia podwyżki cen prądu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze