Gwarantowana cena prądu
Nowe zasady mają wejść w życie z początkiem 2023 roku. Gwarantowaną cenę prądu będą miały gospodarstwa domowe, które w ciągu roku zużyją do 2000 kWh prądu. To samo dotyczy rolników oraz rodziny z co najmniej trójką dzieci i takie, w których jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością do 2600 kWh. W gospodarstwach jednoosobowych, 2+1 lub 2+2 łatwiej wypracować kontrolę nad oszczędzaniem prądu, niż w gospodarstwach wielodzietnych. Ci ostatni są zdecydowanie bardziej narażeni na obciążenia dodatkowymi kosztami za energię eklektyczną.
"W granicach 2000 kWh może się zmieścić nawet rodzina trzyosobowa, ale raczej w mieszkaniu, nie w domu i raczej bez pracy zdalnej" - powiedział Super Biznesowi Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com.
Polecany artykuł:
Czy łatwo przekroczyć limit?
Właściciele pomp ciepła oraz innych instalacji grzewczych zasilanych energią elektryczną muszą liczyć się z przekroczeniem limitu 2000 kWh w ciągu roku i z większymi rachunki za prąd. Dla nich limit 2000 kWh jest zdecydowanie zbyt niski. To samo dotyczy właścicieli mieszkań, którzy do przygotowania posiłków używają kuchenki elektrycznej - płyta indukcyjna zużywa najwięcej prądu.
"Na załapanie się na rządowy limit nie mają za to żadnych szans gospodarstwa używające energii elektrycznej lub pomp ciepła do ogrzewania, a mówimy o ok. milionie gospodarstw" - stwierdził Czyżewski. "Najczęściej przekroczą limit trzykrotnie lub nawet więcej. Pamiętajmy, że ta grupa zainwestowała często w wymianę kopciuchów wedle zaleceń władz i uchwał antysmogowych, aby nie emitować do atmosfery szkodliwych substancji" - dodał.