Gdzie warto robić zakupy w Łodzi? Niektóre produkty są nawet dwa razy tańsze!

i

Autor: Pixabay.com

Najnowsze dane GUS

Polacy chcą robić zakupy. Sprzedaż detaliczna powyżej oczekiwań

2022-09-21 10:51

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. wzrosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wyniki przebiły prognozy ekonomistów pesymistycznie nastawionych do danych. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 21,5 proc. rdr.

O ile wzrosła sprzedaż detaliczna?

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 21,5 proc. rdr. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w sierpniu rdr o 3,0 proc. i brak zmian w ujęciu mdm. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 19,6 proc. rdr.

Największy wzrost sprzedaży odnotowała kategoria "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" na poziomie 13,7 proc. w ujęciu rocznym. Dalej dział "pozostałe" 10,9 proc., "tekstylia i odzież" ze wzrostem 8,4 proc. a także "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" 7,4 proc. Największy spadek zanotowano w kategorii "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" o 14,2 proc. r/r.

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Komentarze ekonomistów

Ekonomiści PKO napisali na Twitterze: "Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu realnie o 4,2% r/r (PKO: 3,9% r/r, kons: 3,0% r/r). Przyspieszenie wobec 2% r/r w lipcu to efekt kalendarzowy. Podobnie jak w poprzednich miesiącach rośnie tylko sprzedaż towarów podstawowych – żywności, kosmetyków i odzieży". "Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 4,2 proc. Komentarz GUS wskazuje, że wzrost obrotów widoczny jest głównie w handlu dobrami pierwszej potrzeby. Dalej obserwujemy słabe wyniki sprzedaży dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD" - czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

GUS definiuje sprzedaż detaliczną jako sprzedaż towarów konsumpcyjnych i niekonsumpcyjnych dokonywaną przez punkty sprzedaży detalicznej, placówki gastronomiczne oraz inne punkty sprzedaży (np. składy, magazyny), w ilościach wskazujących na zakupy dla potrzeb indywidualnych nabywców.

Sonda
Robisz zakupy w soboty?
Najnowsze